Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

70-lecie Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo (1948-2018)

  • kancelaria

Uroczystości 70-lecia  Biblioteki, które odbyły się 4 października br. w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie zdominowane zostały, jak łatwo się można było domyśleć, przez wspomnienia, podziękowania oraz… wzruszenia. Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć dwie prezentacje: pierwszą ze zdjęciami historycznymi, częściowo jeszcze czarno-białymi, drugą obejmującą całokształt działań podejmowanych przez kosakowską Książnicę w czasach współczesnych – jak również jej codzienność.

Potem w żartobliwej formie „Wielkiego Quizu” podziękowano najbardziej zaangażowanym przyjaciołom Biblioteki: Jarosławowi Jendza, Małgorzacie Balcerowskiej, Zygmuntowi Miszewskiemu, Alinie Szydowskiej, Zdzisławowi Karbowiakowi, Joannie i Zdzisławowi Kryger, Jadwidze i Tomaszowi Świderek, Adamowi Schröder, Dagmarze Wełnickiej, Renacie Parzuchowskiej oraz Jerzemu Włudzikowi. Wspomniane podziękowania oczywiście nie wyczerpują liczby wszystkich bibliotecznych przyjaciół, co też kilkukrotnie podkreśliła prowadząca imprezę Dyrektor Biblioteki Anna Paturej zwracając się z wyrazami wdzięczności do wszystkich czytelników, osób wspierających działalność instytucji oraz przybyłych gości.

Biblioteczna codzienność była przede wszystkim codziennością pracowników Biblioteki z czasów zarządzania Książnicą przez obecną Dyrektor: Jadwigi Piernickiej, Katarzyny Radomskiej, Malwiny Piech, Darii Gużewskiej oraz Justyny Pipke – nie mogło zabraknąć podziękowań również i dla nich: najpierw od Dyrektor placówki, później od Wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika, Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Kopitzkiego oraz radnej Lucyny Sorn, Wice Wójta Marcina Majek, a także przedstawicieli rodziny patrona Augustyna Necla, Powiatowej Biblioteki w Pucku, Kosakowskiego Centrum Kultury, Przedsiębiorstwa PEKO Kosakowo, Teatru Młodzieżowego, lokalnego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat” z Rumi, pani Aliny Szydowskiej i pana Zygmunta Miszewskiego.

Specjalne podziękowania, poza panią Anną Paturej, otrzymała również pani Jadwiga Piernicka, była dyrektor Biblioteki, odchodząca na emeryturę po 34 latach pracy na rzecz książkowego przybytku w Kosakowie.

Część artystyczną uroczystości zapewnili najlepsi aktorzy Teatru Młodzieżowego, ukazujący biblioteczną codzienność w „trochę” krzywym zwierciadle, oraz dr Karol Dettlaff z krótką muzyczną niespodzianką na fortepianie. Nieoficjalną cześć imprezy wypełnił prezent Biblioteki dla gości w postaci wielkiego jubileuszowego tortu oraz pysznego poczęstunku. Wszyscy goście otrzymali również najnowsze wydanie rocznika Polskiej Gminy Kosakowo w całości poświęconej Bibliotece. 

Uroczystości towarzyszyły dwie wystawy: malarska Z książką przez gminę Kosakowo (efekt zeszłorocznego pleneru zorganizowanego przez Bibliotekę właśnie z okazji jubileuszu) oraz fotograficzna Biblioteczne wspomnienia. 

Życzyć dostojnej Jubilatce 100 lat nie wypada, a 1000 zabrzmiałoby może trochę nieelegancko, zatem chyba najlepiej będzie życzyć po prostu powodzenia w dalszej niezwykle aktywnej, pełnej pasji i kreatywności kulturotwórczej działalności instytucji.  

   (fot. A.Schröder, A.Padèe, D.Gużewska)  

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter