Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

97. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

  • kancelaria

W tym roku przypada 97. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Historyczny akt odbył się w dniach 10 i 11 lutego 1920 r. w Pucku. Głównym punktem uroczystości była niezwykle podniosła Msza dziękczynna, którą celebrował dziekan polowy Antoni Rydlewski, a homilię wygłosił Józef Wrycza. Poświęcenie oraz podniesienie Bandery Polskiej – na znak objęcia przez Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku – odbyło się przy huku 21 salw armatnich. Również w Rewie na dziesięciu szkutach podniesiono polskie bandery, tworząc zalążek Polskiej Floty Handlowej. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie symbolicznego pierścienia do morza. Generał Józef Haller oraz podpułkownik Władysław Zakrzewski wjechali konno z brzegu do wody.

W celu upamiętnienia tych wydarzeń odbędą się w Pucku 10 lutego br. uroczystości i imprezy towarzyszące, których ramowy program przestawiamy poniżej:

9.30 – Oficjalne rozpoczęcie Uroczystości na Placu Wolności (Rynek Miejski);

10.00 – Koncelebrowana Msza Św. (Pucka Fara pw. Św. Ap. Piotra i Pawła);

11.40 – Występ Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej, wręczenie Pierścieni Hallera, przemówienia (Port Rybacki);

12.00 – Złożenie wieńca z pokładu śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej (Port Rybacki);

12.10 – Składanie wiązanek przy pomniku generała Józefa Hallera (Port Rybacki);

12.30 – Zakończenie Uroczystości w Porcie;

16.00 – Koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej (Ratusz).

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Puck, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Panel boczny

Zaplanuj podróż

Szybkie uruchamianie