Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Z Życia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mostach

  • kancelaria

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Bajki na fali

         W Checzy Nordowych Kaszubów w Kosakowie odbyło się podsumowanie innowacji pedagogicznej „Bajki na fali”. Efektem całorocznej pracy uczestników projektu było wydanie książki z bajkami, których autorami są uczniowie klas II-VII. Dzieci wykonały również ilustracje do bajek oraz nagrały teksty na płytę CD. Płyta jest dołączona do każdej książeczki. Podczas  podsumowania, zaproszeni goście obejrzeli krótką prezentację multimedialną przedstawiającą przebieg innowacji na przestrzeni całego roku, a także wysłuchali jednej z bajek znajdujących się w książeczce, czytanej przez jej autorki. Jedna opowieść została wysłuchana z płyty CD. Na koniec jedna z grup uczestnicząca w projekcie przedstawiła swój utwór pt. „Sztorm na morzu” w formie krótkiej inscenizacji. Zaprezentowane utwory zostały bardzo ciepło przyjęte przez rodziców i gości zaproszonych na uroczyste podsumowanie. Dzięki współpracy z  Urzędem Gminy w Kosakowie, panem Wójtem Jerzym Włudzikiem, Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim i Bankiem Spółdzielczym Rumia o/Kosakowo, dzieci biorące udział w innowacji otrzymały upominki. Materiał z podsumowania innowacji można obejrzeć na TV Kosakowo.  Dyrekcja szkoły i opiekunki innowacji dziękują za współpracę.

 

 

 

Oko w oko z bakteriami

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mostach wzięły udział w zajęciach dotyczących tajemniczego świata bakterii, poprowadzonych przez rodziców jednej z uczennic – Państwo Grinholc. Wizyta była pełna niespodzianek. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska bakterie zaplombowane w specjalnych pojemnikach. Poznały wygląd gronkowca i paciorkowca. Uczniom bardzo podobały się mikroskopy, które przemieniły salę w prawdziwe laboratorium. Na koniec, sami mogli wyhodować bakterie i sprawdzić w czym – w jogurcie słodkim, kefirze czy jogurcie naturalnym jest najwięcej „dobrych” bakterii.

Podczas drugiej części spotkania, dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy pielęgniarki, obejrzały i przetestowały różnego rodzaju akcesoria.

Ta wizyta na długo pozostanie w pamięci. Dzieci przekonały się i zobaczyły pod mikroskopem, dlaczego tak ważne jest częste mycie rąk.


W Dniu Pluszowego Misia Oddziały Zerowe ze Szkoły Podstawowej w Mostach zaprezentowały społeczności szkolnej wyjątkową książkę. Jest to historia o pluszowym misiu Piotrku, którym opiekują się grupy 0A i 0B. Bohater jest mały, sympatyczny; nosi dumnie koszulkę z herbem szkoły.
 Ów miś, napisał list do starszych kolegów i koleżanek z klas I-III, w którym poprosił o wymyślenie historii, które mogłyby mu się przydarzyć w szkole. Uczniowie spisali się na medal,więc w krótkim czasie zgromadziliśmy bogaty materiał literacki. Opowiadania były bardzo ciekawe i co ważne, tworzyły spójną całość.
 Książka zawiera także ilustracje wykonane przez dzieci. Do każdej, niezwykłej przygody są przyporządkowane różne zadania, które należy wykonać – ugotować zupę, zadzwonić dzwonkiem czy ożywić śpiącego rycerza, ale wszystkiego nie możemy zdradzić. Jeśli ktoś chciałby przeczytać tę niezwykłą interaktywną książkę, zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Mostach. Może w przyszłości, pojawią się kolejne części „Misia Piotrusia”.

 

 

 Warsztaty tworzenia książeczek do czytania uczestniczącego

14 listopada 2017 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty dla dzieci z klas integracyjnych. Uczniowie mieli okazję w grupach stworzyć książeczki o tematyce jesiennej, mogące posłużyć między innymi do czytania uczestniczącego.
Czytanie uczestniczące, nazywane inaczej aktywnym czytaniem, to nic innego jak wspólne czytanie książeczek z aktywnym udziałem dzieci. Budowane jest wtedy wspólne pole uwagi z czytającym, dziecko uczy się być sprawcą w danej sytuacji. Ponadto podczas aktywnego czytania możemy używać różnego rodzaju rekwizytów, co dodatkowo umożliwi wielozmysłowe poznawanie świata.
Celem warsztatów było przede wszystkim promowanie twórczości powstałej ze współpracy dziecka z nauczycielem oraz między dziećmi. Dodatkowo przyczyniły się one do pobudzania inwencji twórczej, wyobraźni i fantazji.

Podczas wspólnej pracy i zabawy powstało pięć książeczek:

  1. Owoce
  2. Ubrania
  3. Pogoda
  4. Kolory
  5. Warzywa

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za owocną współpracę i gratulujemy efektów!

Zespół nauczycieli wspomagających i terapeutów


 

 

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter