Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

LAUREACI NAGRÓD WÓJTA w dziedzinie sportu i kultury za 2018 rok

 • sport

Kultura i sport to dziedziny, w których w sposób bezpośredni decydują się losy społeczności – zarówno tych większych, jak i mniejszych, bardziej lokalnych. To nie kwestia tylko i wyłącznie indywidualnych pasji, zainteresowań czy hobby, ale to płaszczyzna odpowiedzialna za jakość życia wspólnotowego – to, w jakich warunkach, dla jakich idei i wartości oraz w jakim zdrowiu żyć będą nasze przyszłe pokolenia. Tym bardziej kultury i sportu nie wolno zaniedbać – zaniedbania bowiem prowadzą do zupełnego rozkładu wspólnej przestrzeni wartości.

Dlatego też w trosce o nieustanny rozwój różnych dziedzin kultury, różnych dyscyplin sportowych, Wójt Gminy Kosakowo – jak co roku na przełomie lutego i marca – wręcza specjalne nagrody i stypendia najzdolniejszym młodym mieszkańcom naszej gminy.

7 marca 2019r. w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbyła się Uroczysta Gala Wręczenia Nagród Wójta Gminy Kosakowo za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz wysokie wyniki sportowe mieszkańcom naszej Gminy, których podania wcześniej rozpatrzyła specjalnie powołana w tym celu komisja.

Nagrody na scenie wręczał Wójt Gminy Kosakowo Marcin Majek oraz Zastępca Wójta Marcin Kopitzki, a nad całością Uroczystości czuwała Anna Padée.

Wręczeniu stypendiów sportowych i nagród finansowych towarzyszyły występy części laureatów. W tanecznym duecie jazzowym mogliśmy podziwiać Agatę Szefkę i Martę Kornowską, a w krótkim recitalu muzycznym zaprezentowała swój talent wokalny Magdalena Mikulska – Kaszubski Idol 2018.

Na scenie zaprezentowały się też dzieci trenujące taniec towarzyski w Domu Kultury w Pierwoszynie w poniedziałki 16:30 – 18:30 (są to zajęcia bezpłatne dla młodych mieszkańców naszej Gminy). Był to ich pierwszy występ, który publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Dodatkowo mogliśmy podziwiać krótki pokaz pary tanecznej – Marty Natywo i Macieja Matczaka. Para z najwyższą międzynarodową klasą S, Mistorzowie Polski i Półfinaliści Mistrzostw Świata Formacji Tanecznych. Marta jest mieszkanką Gminy Kosakowo, a Maciej trenerem naszej poniedziałkowej grupy młodych adeptów tanecznych.

Jako pierwsi zostali wyróżnieni na scenie stypendyści sportowi.

11 kwietnia 2018 roku Rada Gminy Kosakowo na wniosek Wójta Gminy  Uchwałą  nr  LIV/168/2018 ustaliła zasady o finansowaniu okresowych stypendiów sportowych dla osób fizycznych (zawodników) za osiągnięte wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub w krajowym współzawodnictwie sportowym, biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla Gminy.

W zeszłym roku naszym stypendystą był Krzysztof Stromski, a od 2019 roku mamy dwóch nowych zawodników, których Pan Wójt postanowił wyróżnić przyznając stypendium sportowe, a są to:

 1. Martyna Ossowska

Czynna zawodniczka klubu jeździeckiego. Mieszkanka Kosakowa, już w wieku 9 lat zdobyła złoty medal i tytuł mistrza Polski w kategorii młodzików w Halowym Pucharze Polski, rok później srebro i tytuł I V-ce Mistrza. Od tego czasu była wielokrotną uczestniczką zawodów regionalnych oraz ogólnopolskich. Do jej głównych osiagnięć zaliczyć można dwukrotnie brązowy medal w Pucharze Polski, czterokrotnie złoto i tytuł Mistrzyni Pomorza. Martyna jest też zeszłoroczną brązową medalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Po raz kolejny otrzymała powołanie do kadry województwa Pomorskiego.

 1. Mateusz Kowalski

Uprawia pływanie, aquathlon, duathlon i triathlon. Trenuje na co dzień w UKS Tri-Team Rumia. W styczniu 2017 otrzymał licencję Polskiego Związku Pływackiego. W roku 2017 oraz 2018 wziął udział w zgrupowaniu Kadry Młodzików Województwa Pomorskiego. W Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików do 13 lat zdobył 2 miejsce na 200 m stylem grzbietowym oraz 2 miejsce na 100 m stylem grzbietowym, osiągając jednocześnie trzecie najlepsze czasy w Polsce 13-latków, a tym samym otrzymując powołanie do Kadry Narodowej w Pływaniu w kategorii Junior Młodszy.

 1. Krzysztof Stromski

Od wielu lat największa nadzieja i najjaśniejsza gwiazda na żeglarskim firmamencie Gminy Kosakowo, zawodnik Yacht Clubu Rewa, członek kadry narodowej w olimpijskiej klasie FINN, również w roku 2018 odniósł wybitne sukcesy sportowe: m.in. Wicemistrzostwo Polski Juniorów, 16 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów, 30 miejsce w Mistrzostwach Europy w klasyfikacji generalnej. Niedawno młody Rewianin po raz pierwszy w karierze wygrał międzynarodowe regaty w Cannes. Warto wspomnieć, że poza żeglarstwem Krzysztof ma wiele innych pasji – niegdyś był jednym z najlepszych aktorów gminy Kosakowo, występując na deskach naszego Teatru Młodzieżowego.

 

Gratulujemy naszym Stypendystom, życzymy dalszych sukcesów sportowych i godnego reprezentowania Gminy Kosakowo na arenie narodowej i międzynarodowej.

SYLWETKI LAUREATÓW NAGRODY WÓJTA W DZIEDZINIE SPORTU

 1. Michał Kurant

Mieszkaniec Suchego Dworu. Miłośnik sportów. Instruktor kitesurfingu, windsurfingu, snowboardu, narciarstwa. Każdą wolną chwilę pragnie wykorzystać na podróże i poznawanie nowych rzeczy. Nie ma jednak go zbyt wiele, ponieważ studiuje dwa kierunki na Uniwersytecie Gdańskim: E-Commers i Międzynarodowa Ekonomia Menadżerska. Jest kierownikiem sekcji snowboardowej Uniwersytetu Gdańskiego, a także aktywnie działa w kole naukowym elektronicznego biznesu. Największe sukcesy: II miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski drużynowo oraz V miejsce indywidualnie. Jego motto: Lepiej spróbować czegoś, niż żałować, że się tego nie zrobiło.

 1. Julia i Wiktoria Kohnke

Są mieszkankami Mostów, uczą się w Szkole Podstawowej w Pogórzu. Uprawiają taniec współczesnyi jazzowy w klubie tanecznym SPIN MOSiR Rumia. Ponadto uprawiają lekkoatletykę w ULKS Skoczek Pogórze. Najważniejsze osiągnięcia to: I i III m. WADF (World Artistic Dance Federation): w tańcu współczesnym – formacji tanecznych w Szczecinie, III m. Europy w artistic dance show – mini formacji tanecznych w Szczecinie, IV m. Europy w jazz dance – formacji tanecznych w Szczecinie oraz Vice-mistrzostwo Polski w tańcu współczesnym- formacji tanecznych w Białych Błotach.

 1. Julia Padzik

Mieszkanka Suchego Dworu od trzech lat trenuje żeglarstwo w klasie Optimist w klubie OPTI CWM Gdynia.  W 2018 roku zajęła 5. Miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 9 w kategorii dziewcząt. Doskonale zaprezentowała się również na Mistrzostwach Polski grupy B Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist zajmując 3 miejsce wśród dziewcząt do lat 9.  W sezonie 2018 w rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist zajęła 4 miejsce w Polsce wśród dziewcząt do lat 9. W ubiegłym roku wiele razy stawała na podium w swojej kategorii na regatach w całej Polsce. 
 

 1. Maria Brzezińska

Mieszkanka Suchego Dworu. Już w pierwszym swoim starcie w ogólnopolskich zawodach Freestyle Slalom w Koninie zajęła drugie miejsce w kategorii senior woman. W sezonie 2018 Marysia zajmowała pierwsze miejsca we wszystkich zawodach ogólnopolskiej Amatorskiej Ligi Slalomowej, tym samym wygrywając całą ligę. Na Mistrzostwach Polski freestyle slalom 2018 w Kętrzynie zajęła 3 miejsce w konkurencji slide oraz 5 miejsce w slalom pair. Na zawodach międzynarodowych Warsaw Freestyle Cup trzykrotnie stanęła na podium, zajmując 2 miejsce w Battle slalom, 2 miejsce w Speed Slalom oraz 3 miejsce w Slajdach. Oprócz jazdy slalomowej lubi też jeździć na skateparku. Startowała w paru zawodach bladecross, czyli tor przeszkód, zawsze plasując się na podium. Marysia jest absolwentką Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego w Pogórzu i wzorową uczennicą X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

 

 

 1. Grzegorz Brzeziński

Mieszkaniec Suchego Dworu, uprawia jazdę na skateparkach, najbardziej lubi grindować, czyli jeździć po rurach i skakać wzwyż. Na Mistrzostwach Polski w Kętrzynie zdobył tytuł wicemistrza Polski
w slidach oraz 3 miejsce w jump (skoku wzwyż na rolkach). Na międzynarodowych zawodach w Warszawie zajął 2 i 3 miejsce w tych samych kategoriach. Wielokrotnie brał udział w specjalnych pokazach w różnych częściach Pomorza m.in. podczas Mikołajkowego Maratonu Zumby w Kosakowie, FreeTime Festival 2018, Magic Malbork 2018, Efka On Tour IV. Grzegorz jest uczniem Katolickiego Gimnazjum im Św. Jana Pawła II w Gdyni, absolwentem Szkoły Podstawowej w Pogórzu. Od kilku lat bardzo zaangażowany Strażak w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie. Pełni on tam funkcję dowódcy drużyny MDP.

 

 1. Karolina Zaleśna

Jest uczennicą 7  kl. Szkoły Podstawowej w Pogórzu. Sukcesy sportowe osiąga jako tancerka zespołu Tańca Spin MOSiR Rumia, grupy juniorek Spinki 1. Szkoli się w stylach tanecznych takich jak jazz dance, modern oraz taniec klasyczny. Wraz z grupą Spinki 1 ma na swoim koncie liczne sukcesy na turniejach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej, jak również na Mistrzostwach Europy i Świata. Największe osiągnięcia w roku 2018 to:  Wice Mistrzostwo Polski formacja contemporarry balet 12 – 15 lat, Wice Mistrzostwo Polski formacja jazz dance 12 – 15 lat, Mistrzostwo Europy formacja jazz dance juniors, II Wice Mistrzostwo Europy formacja balet juniors, I miejsce  Formacja Modern 12 – 15 lat i III miejsce Formacja Jazz Dance 12 – 15 lat na 25. Otwartych Mistrzostwach Polski w Twardogórze.

 1. Zuzanna Jagoda Zaleśna

Ma 10 lat i  jest uczennicą 5  kl. Szkoły Podstawowej w Pogórzu. Taniec trenuje od 5 lat w zespole Tańca Spin MOSiR Rumia w  grupie Spinki 2. Szkoli się w stylach tanecznych takich jak jazz dance, modern, taniec klasyczny oraz elementy akrobatyki. W swojej karierze tanecznej, wraz z grupą Spinki 2 wiele razy stawała na podium w turniejach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej, jak również na Mistrzostwach Europy i Świata. Największe osiągnięcia w roku 2018 to: Wice Mistrzostwo Polski  showcases Contemporarry balet 8 – 11 lat oraz II Wice Mistrzostwo Europy  Contemporarry Balet Showcases Juveniles.

 1. Julia Rybińska

15-letnia mieszkanka Suchego Dworu, wraz z Zespołem Galaxy Team, którego skład współtworzy, poza Mistrzostwami Świata w cheerleadingu w Orlando, zdobyła takie trumfy jak: I miejsce na Mistrzostwach Polski w 2017 i 2018 r., III miejsce na Mistrzostwach Polski w kategorii Junior, 9 miejsce w kategorii Cheer Jazz na Mistrzostwach Europy w 2017 r. w Pradze oraz II miejsce na Mistrzostwach Europy w Manchesterze w 2014. Dodatkowo na specjalne wyróżnienie zasługuje fakt , że w wyniku głosowania w roku 2018 przez  internautów Galaxy Team został zaproszony na Galę Mistrzów w Busko Zdrój, gdzie otrzymał również specjalne wyróżnienie wraz z nagrodą.

 1. Marta Kornowska

Jest 14-letnią mieszkanką Mostów, od 5 lat trenuje taniec nowoczesny w klubie UKS Masta Dance w Rumi. Rozwija swój talent w zespole Shadow w stylach contemporary ballet oraz jazz. Do największych sukcesów Marty i jej koleżanek z zespołu, w ubiegłym roku zaliczyć należy: Wicemistrzostwo Świata kategorii Jazz Dance Showcases Juniors podczas WADF (World Artistic Dance Federation) World Dance Championship w Libercu w Czechach w listopadzie 2018r., Wicemistrzostwo Europy w kategorii Contemporary Ballet Showcases Juniors w czerwcu 2018 r. w Szczecinie, liczne sukcesy I, II i III miejsca podczas ogólnopolskich przeglądów i festiwali tańca. Oprócz tańca, Marta rozwija się w kierunku humanistycznym. W 2017r., reprezentując Szkołę Podstawową w Mostach, została Gminnym Wicemistrzem Ortografii.

 1. Agata Szefka

Mieszkanka Kazimierza, od zawsze zakochana w sporcie i muzyce. W śpiewaniu odnosi liczne sukcesy. Od 6 roku życia trenuje karate, jednak obecnie trochę mniej czasu poświęca tej dyscyplinie. Teraz jej największą pasją jest taniec nowoczesny w Szkole Tańca „Masta Dance”. Osiągnęła liczne sukcesy na przeróżnych turniejach tanecznych na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Tańczy zarówno w dużej formacji, jak i we wszystkich mini formacjach w swoim przedziale wiekowym – w tańcu jazzowym, modern oraz w tzw. show. W 2018r. wraz ze swoim zespołem zdobyła tytuł mistrza i wicemistrza w kilku konkurencjach na Mistrzostwach Świata w Libercu, na Mistrzostwach Europy w Szczecinie i Mistrzostwach Polski w Białych Błotach. Jej umiejętności nieraz publiczność w gminie mogła podziwiać na różnych festynach i imprezach regionalnych, gdzie godnie reprezentowała Szkołę Podstawową w Dębogórzu.

 1. Jakub Padzik

Jakub Padzik, mieszkaniec Suchego Dworu,  jest studentem drugiego roku Politechniki Gdańskiej, związany z żeglarstwem od ponad 15 lat. W ubiegłym sezonie stawał na najwyższym stopniu podium podczas trzech rund Pucharu Polski w klasie Omega Sport. Jest również drużynowym Akademickim Mistrzem Polski w żeglarstwie oraz brązowym medalistą Mistrzostw Polski w klasie Puck, a także zdobywcą Wielkiego Pucharu Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W nadchodzącym sezonie planuje start w Młodzieżowych Mistrzostwa Europy oraz Świata w żeglarskim Match Racingu we Włoszech oraz Rosji. 

 1. Paweł Pepliński

Mieszka w Dębogórzu i od najwcześniejszych lat uprawia sport: najpierw karate, obecnie żeglarstwo. Od września 2015 zdobywał wysokie miejsca w grupie OPTIMIST. Od sezonu 2018 jako sternik startuje w regatach katamaranów. Razem z załogantem Natanem Hetmańczykiem zajął I miejsce w kat. Open w Pucharze Mechelinek, II miejsce w klasie Hobie Cat 16 w Sopot Catamaran Cup oraz III miejsce – a w klasyfikacji młodzieżowej II – w klasie Hobie Cat 16 w regatach Katamaranów o Puchar UKS Navigo zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Polski 2018. Paweł odnosi również sukcesy na turniejach szachowych.

 1. Kamil Gregorczyk

Mieszkaniec Pogórza, zawodnik federacji IFBB z ramienia Polskiego Związku Kulturystki Fitness I Trójboju Siłowego. Startował m.in w Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski, oraz zawodach Ogólnopolskich w Fitness plażowe mężczyzn. Posiada licencje zawodnika IFBB International, która pozwala mu na starty międzynarodowe. Reprezentant Polski w ARNOLD CLASSIC Barcelona oraz DIAMOMD Cup Warszawa. Uzyskał 6 tytułów w Fitness plażowym mężczyzn, w tym 3 Mistrzostwa i 3 Vice -Mistrzostwa. Promuje aktywność fizyczną oraz zdrowy tryb życia w mediach publicznych.  

 1. Karol Lipkowski

Przedstawiciel sportów siłowych, uczeń Technikum Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Złoty Tur Gdynia. Wiosną 2018 roku za namową trenera pojechał do Cieszyna na Mistrzostwa Polski w armwrestlingu. Pomimo krótkiego stażu w tym sporcie uzyskał znakomite wyniki: II miejsce, tym samym srebrny medal Mistrzostw Polski w kategorii junior 21 70kg na rękę prawą i lewą oraz VII i VIII miejsce w kategorii senior 70kg. Aktualnie jest w trakcie przygotowań do Mistrzostw Polski 2019, podczas których można uzyskać kwalifikacje do Kadry Polski oraz wyjechać na Mistrzostwa Europy oraz Świata. Karol jest mieszkańcem Dębogórza.

 1. Franciszek Borys

Mieszkaniec Suchego Dworu. Uczęszcza do 17 L.O. w Gdyni z oddziałami gimnazjalnymi, osiągając bardzo wysokie wyniki w nauce. Od 2011 roku trenuje żeglarstwo w klubie Yacht Klub Polski Gdynia. Zaczynał od klasy Optymist, a w 2018 roku rozpoczął przygodę z klasą 29er. Już w pierwszym roku startów na 29erze zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski i został powołany do Kadry Narodowej. Poza żeglarstwem Franciszek ma wiele zainteresowań. Uczy się gry na gitarze i bardzo interesuje się muzyką.

LAUREATKA NAGRODY WÓJTA W DZIEDZINIE KULTURY

 Magdalena Mikulska

Uczennica klasy I X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Absolwentka I st. Szkoły Muzycznej i Gimnazjum w Kosakowie. Magda swój wokal kształci pod okiem mgr Moniki Kitel w Studiu Wokalnym Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Wejherowie. Wzięła udział w nagraniu płyty „Wbrew grawitacji” z Barbarą Kurdej–Szatan, Mietkiem Szcześniakiem, Igorem Herbutem i Mateuszem Krautwurstem.

Jest wielokrotną laureatką festiwali i konkursów wokalnych takich jak: „Youth Artist Festival” 2018 i „Bursztynowe Klucze”. Jej największym osiągnięciem jest wygrana głównej nagrody w „Kaszubskim Idolu” 2018 i nagranie debiutanckiego singla w języku kaszubskim.

Galeria zdjęć (autor K.Białek):

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Szybkie uruchamianie