Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Nagrody Wójta w dziedzinie kultury i sportu za rok 2017.

  • sport

W piątek 23 lutego 2018 r. w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbyła się coroczna gala wręczenia Nagród i Wyróżnień Wójta Gminy Kosakowo za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz wysokie wyniki sportowe mieszkańców Gminy Kosakowo.

Wręczeniu wyróżnień i nagród finansowych towarzyszył występ laureatów: zespołu WOKAL, Magdaleny Mikulskiej i Zuzanny Polańskiej oraz koncert Weroniki Korthals, promujący najnowszy singiel wokalistki – „Wstrzymam czas” , który jest zapowiedzią nowego materiału muzycznego Weroniki.

Sylwetki tegorocznych nagrodzonych:

Laureaci Nagród Wójta za działalność kulturalną w roku 2017.

Zuzanna Polańska
Zuzanna Polańska, uczennica Szkoły Podstawowej w Pogórzu, jest laureatką wielu konkursów wokalnych na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Śpiewa nie tylko indywidualnie, ale także jest członkiem gdyńskiego zespołu „Granda”. W 2017 roku wystąpiła w jednej z głównych ról w spektaklu pod tytułem „Wikingowie. Musical Nieletni” w Teatrze Komedii Valldal, obecnie gra rolę Wendy w „Piotrusiu Panu” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zrealizowała projekt „To Zula”, wyprodukowany przez Studio Artystyczne Metro i Studio Buffo. Ma na swoim koncie pierwszą autorską piosenkę „Teraz i Tutaj”. 
Z ostatnich nagród najbardziej prestiżowe to: 
– 1 miejsce – Wojewódzki Konkurs Piosenki Międzynarodowej,  
– 1 miejsce -duet- 16. Międzynarodowego Festiwalu – Konkurs Intershow,
– 1 miejsce – X Powiatowy Festiwal Piosenki „Bursztynowe Klucze”,
– Grand Prix – solo – X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Kolęd i Pastorałek „Nad Światem Cicha Noc”.

 

Magdalena Mikulska

Magdalena Mikulska swój niezaprzeczalny talent wokalny kształci w Studiu Wokalnym Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Wejherowie. Wielokrotnie reprezentowała Gminę Kosakowo w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, uzyskując tytuły laureatki i finalistki, m. in. w Ogólnopolskim Festiwalu Zjazd Młodych Gwiazd 2017 w Szczecinie, Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Marka Dutkiewicza, Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Romualda Lipko, Wojewódzkim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mini Gdynia Open 2017, IX Powiatowym Festiwalu „Bursztynowe Klucze” oraz Ogólnopolskiej Akademii Ireny Jarockiej w Białołęce. Magdalena podczas wakacji wraz z innymi finalistami Kaszubskiego Idola 2017 ruszyła w pomorską trasę koncertową. Obecnie pracuje nad własnym singlem.

 

Zespół WOKAL

Zespół Wokal tworzą młodzi entuzjaści śpiewu w Gminie Kosakowo: Dominika Eliasz, Agnieszka Kostrach, Marta Turzyńska, Agnieszka Wujke oraz Mariusz Mazur. Występują zarówno w trakcie sztandarowych imprez gminnych, jak i na festiwalach, przeglądach oraz konkursach wokalnych, często zdobywając czołowe lokaty. Zdobyli m.in. I miejsca na X i XI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej oraz I miejsce na IV Festiwalu Piosenki Romantycznej. Do swoich największych sukcesów zaliczają również występ z Beatą Bartelik na Benefisie piosenkarki w Radiu Gdańsk oraz przygotowany wspólnie z Łukaszem Wrońskim koncert musicalowo-operetkowy „Muzyczne okruchy lata”. W lipcu 2017 r. zespół wystąpił również na premierze filmu w Gdyńskim Centrum Filmowym. Kierownikiem zespołu jest Pani Magdalena Piaseczna.

 

Laureaci Nagród Wójta za wysokie wyniki sportowe w roku 2017.

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy SKOCZEK Pogórze

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Skoczek Pogórze poprzez systematyczne treningi i rozwój swoich zawodników dostarcza Gminie wielu powodów do radości z osiąganych wyników sportowych. Poza wieloma medalami na szczeblu powiatowym i wojewódzkim ma na koncie również brązowy medal zdobyty przez zawodniczkę klubu Monikę Pietroń na rozgrywanych we wrześniu 2017 roku Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce w Białej Podlaskiej. Medal ten został zdobyty w biegu na 600 m w kat. U 16. Wyżej wymieniona zawodniczka otrzymała również powołanie do zaplecza kadry narodowej juniorów na rok 2018.

 

Roksana Rogalska

Roksany Rogalskiej 12-letnia uczennica SP w Dębogórzu trenuje karate, w którym dzięki wytrwałości i sumienności odnosi liczne sukcesy i zdobywa medale. Roksana stoczyła w roku 2017 około 50 pojedynków na różnych zawodach. Jest także  zawodniczką kadry Pomorza w karate WKF. Najważniejsze sukcesy to:

I miejsce w największym międzynarodowym turnieju karate w Polsce – HARASUTO CUP w Łodzi, III miejsce HARASUTO CUP w kumite drużynowym dziewczyn 12 lat, dwa razy Srebrny medal Grand Prix Tczew(zawody międzynarodowe), złoty medal międzynarodowy turniej Gokken Cup w Żukowie kumite 10-11 lat +40 kg, brązowy medal Międzynarodowe otwarte zawody karate w Bolszewie w konkurencji kumite dziewczyn 12-13 lat + 50 kg.

Mimo 3-4 treningów tygodniowo Roksana zakończyła poprzedni rok szkolny ze średnią ocen 5,3.

 

Marta Wojtunik

Marta Wojtunik jest 12-letnią mieszkanką Pierwoszyna, zawodniczką KS „Gokken” Karate Schotokan WKF sekcja Dębogórze. Karate uprawia od 6 lat. W minionym roku i poprzednich latach  jej rozwój i kolejne sukcesy przysporzyły jej klubowi, Gminie Kosakowo, powiatowi puckiemu i jej samej wiele radości i osiągnięć takich jak:

Powołanie do kadry województwa pomorskiego i zdobycie wicemistrzostwa w randze mistrzostw Polski w konkurencji kumite 11-12 lat. Marta wywalczyła m.in. II miejsce w Pucharze Polski karate WKF Lębork 2017 oraz II miejscie Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików Karate WKF w randze Mistrzostw Polski, II i III miejsce w konkurencji indywidualnej International Open Karate WFK Tournament Bolszewo 2017 o Puchar Wójta Gminy Wejherowo. Marta poza licznymi sukcesami sportowymi odnosi też sukcesy w nauce, Rok szkolny 2016/2017 ukończyła ze średnią ocen 5,82.

 

Krzysztof Stromski

Urodzony 27.08.1996r. rodowity mieszkaniec Rewy. Karierę sportową w żeglarstwie rozpoczął  w 2012 roku. Jako sternik pływał przez 3 lata na turystycznej klasie Puck zdobywając niespodziewanie 2 razy Mistrzostwo Polski w bardzo wysokiej poziomem konkurencji. Od 2016 roku rozpoczął żeglugę w olimpijskiej klasie Finn i natychmiast został zauważony przez trenera Kadry Narodowej Rafała Szukiela. Srebrny medalista Mistrzostw Polski i drugi zawodnik Pucharu Polski trenujący w grupie 3 zawodników walczących o udział w Olimpiadzie 2020 roku w Tokio. 

 

Marta Natywo

Tancerka oraz trenerka sportowego tańca towarzyskiego, posiadająca najwyższą międzynarodową klasę taneczną „S”. Wraz ze swoim partnerem tanecznym Maciejem Matczakiem, osiąga wysokie miejsca na turniejach rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Jest Mistrzynią Polski Formacji Latynoamerykańskich wraz z formacją „Dream Team” , Półfinalistką  Mistrzostw Świata Formacji we Wiedniu, medalistką oraz półfinalistką międzynarodowych turniejów tańca World Dancesport Federation. 

 

Wiktoria i Julia Kohnke

Siostry Wiktoria i Julia Kohnke – Uczennice klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Pogórzu, mieszkanki Mostów wraz zespołem tanecznym SPIN Z RUMI Spinki 2 zdobyły dwa tytuły Mistrzyń Świata federacji WADF (World Artistic Dance Federation):
– MISTRZOSTWO ŚWIATA formacja contemporary ballet juveniles
– MISTRZOSTWO ŚWIATA formacja jazz dance juveniles
Ostatnie najważniejsze sukcesy osiągnięte wraz Zespołem Spin z Rumi: 
 Mistrzostwa Europy WADF – Warszawa 2017:
Mistrzostwo Europy – Spinki 2 formacja modern do 11 lat
Wice Mistrzostwo Europy – Spinki 2 formacja jazz do 11 lat
Międzynarodowy 44. MHFKMS – Kielce 2017:
SREBRNA JODŁA – zespoły tańca współczesnego do 11 lat, SPINKI 2
Mistrzostwa Polski WADF – Białe Błota 2017:
III miejsce – formacja modern, do 11 lat, SPINKI 2

 

Tego wieczoru zostały wręczone również Wyróżnienia Specjalne Wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika
w dziedzinie kultury i sportu za wyjątkową działalność i aktywność na rzecz społeczności kosakowskiej
oraz promowanie Gminy Kosakowo na zewnątrz dla:

Stowarzyszenia Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie”

Chór „Morzanie” istnieje od 2001 roku. Kontynuuje działalność Towarzystwa Śpiewaczego ,założonego przez działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza – Józefa Klebbę. Kulturę, język i obyczaje Kaszub przedstawia poprzez chóralny śpiew i organizowanie  imprez dla  społeczeństwa gminy, powiatu i ościennych miejscowości. Prezentowany podczas koncertów repertuar muzyczny promuje nasz region, jak i gminę Kosakowo. W roku 2017 chór brał udział w konkursach artystycznych o charakterze regionalnym i uzyskał bardzo wysokie lokaty;
– Grand Prix w Festiwalu Muzyki Chóralnej” Spotkajmy się nad Radunią” –maj 2017.
– I miejsce w XVI Festiwalu Pieśni o Morzu _ „Jantarowi Bôt” – Kosakowo 2017 .
-Złote pasmo  w Festiwalu Muzyki Chóralnej  – „Spotkajmy się nad Radunią” –maj 2017.
-Srebrny Dyplom w kategorii chórów kameralnych do 24 osób w XIII Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie – 10. 06. 2017.

 

Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla

Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla istnieje nieprzerwanie od 1948 r. Początkowo miała swoją siedzibę w Dębogórzu na poddaszu szkoły, a następnie, od roku 1973, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury. W 2005 r. Biblioteka została przeniesiona do Kosakowa, dnia 1 czerwca 2009 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku kosakowskiej książnicy kierowanej przez obecną dyrektor panią Annę Paturej. To nie tylko wypożyczalnia książek i czasopism, ale również nowoczesna placówka o szerokiej ofercie kulturalnej i edukacyjnej, propagującej czytelnictwo, działania kulturotwórcze lokalnych środowisk artystycznych, edukację, malarstwo, rękodzieło. To tutaj odbywają się m.in. zajęcia i spotkania Klubu Małego Czytelnika, Klubu Miłośników Gier Planszowych, Grupy Czytelniczej, Kosakowskiej Grupy Literackiej, zajęcia komputerowe dla seniorów, jak również liczne imprezy kulturalne, wernisaże i wystawy.

 

 

Kosakowo TV

Specjalne wyróżnienie należy się TV KOSAKOWO – tak instytucji, jak i wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję i promocję materiałów filmowych w paśmie telewizyjnym w całości poświęconym naszej Gminie, ważkim wydarzeniom, imprezom kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym i rozrywkowym. Ekipa TV Kosakowo od wielu już lat jest z nami, uwieczniając kluczowe momenty w historii naszej Małej Ojczyzny. Dziś za całokształt tej działalności Wójt Gminy pragnie im podziękować w imieniu całej lokalnej społeczności. 

 

Antoniego Wicy Prezesa Klubu Sztorm Mosty

Antoni Wica jest współzałożycielem oraz od 8 lat prezesem Klubu Sztorm Mosty.
Głównym zadaniem klubu jest rozwój kultury fizycznej oraz sportu wśród dzieci, młodzieży
i dorosłych mieszkańców Gminy Kosakowo i okolic. Początkowo działalność Sztormu Mosty sprowadzała się do jednej drużyny seniorów i jednej drużyny młodzieżowej. Obecnie w barwach Klubu gra aż osiem drużyn młodzieżowych zgłoszonych do rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W rozgrywkach ligowych i drużynach naborowych występuje 160 dzieci w różnym wieku. Antoni Wica w równym stopniu angażuje się również w starania o jakość całej infrastruktury piłkarskiej na boiskach na Złotych Piaskach w Kosakowie, wspiera organizacje różnorodnych imprez o charakterze sportowym.  

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia: Adam Schröder

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter