Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Odyseja Umysłu 2017

  • kancelaria

CZYM JEST ODYSEJA UMYSŁU?

„Świat zmienia się coraz szybciej… Nowej wiedzy przybywa bez przerwy. Nie da się już wszystkiego nauczyć na pamięć – zaś to, co jeszcze niedawno wydawało się pewne, już wkrótce może okazać się nieaktualne. Postęp naukowo-techniczny ma niespotykane dotąd tempo, a społeczeństwo jutra będzie inne niż współczesne. Dlatego nie da się do końca przewidzieć problemów, jakie niebawem będą musieli rozwiązywać ci, którzy obecnie chodzą do szkoły…

Jak dzisiejsi uczniowie poradzą sobie za kilka-kilkanaście lat? Wiele zależy od tego, jak teraz wygląda ich edukacja! Jeśli młodzi ludzie przekonają się, że osobisty sukces fajniej i prościej osiągnąć w grupie – będą chcieli i umieli współdziałać z innymi. Jeśli zrozumieją, że jedno zadanie można rozwiązać na różne sposoby – uświadomią sobie, że każdy problem to wyzwanie, a nie przeszkoda. Jeśli nauczą się robić praktyczny użytek z własnej wyobraźni – będzie im łatwiej pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją i korzystać z technologii, które dopiero zostaną wynalezione.

Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Naszym celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczymy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.”

Tekst przedrukowany z oficjalnej strony Odysei Umysłu w Polsce. Więcej informacji na www.odyseja.org.

ODYSEJA UMYSŁU W SP POGÓRZE

Przygoda z Odyseją Umysłu w Szkole Podstawowej w Pogórzu rozpoczęła się w 2004 roku. Inicjatorką była ówczesna pani Dyrektor Elżbieta Czaja. Początki nie były łatwe, ale już w kolejnym roku drużyna z naszej szkoły zdobyła Wicemistrzostwo Polski. Do dzisiaj nasza szkoła zdobywała tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski, nagroda Ranatra Fuska za wybitną kreatywność, reprezentowała kraj na Eurofestiwalach i Finałach Światowych. Największym sukcesem jest zdobycie w 2013 roku Mistrzostwa Świata.

Nasze relacje na Facebooku z wyjazdów na finały światowe śledziły setki osób. Na relację video z Finałów 2015 zapraszamy pod adresem: z https://www.youtube.com/watch?v=IKA71AQt3Nk .

ODYSEJA UMYSŁU 2017

W całym projekcie w szkole w roku szkolnym 2016/2017 uczestniczyło około 30 uczniów, z czego w konkursie brały udział 2 drużyny 7-osobowe. Jedna z drużyn zdobyła Mistrzostwo Polski i prawo reprezentowania Polski na Finałach Światowych w USA. W bieżącym roku, nasza zwycięska drużyna rozwiązując problem „Postaw na zestaw” przygotowała 15-gramową konstrukcję z drewna balsa i kleju, i ułożyła na niej odważniki o wadze 110 kg. Drużyna była bezkonkurencyjna zarówno w eliminacjach regionalnych jak i finałach ogólnopolskich, zwyciężając we wszystkich punktowanych kategoriach.

Wniosek o sponsoring

Udziału Mistrzów Polski Odysei Umysłu

ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu

w Finałach Światowych w USA

Wniosek-o-sponsoring-2017-1

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Panel boczny

Centrum Sportowe Kosakowo 500+

Aktualności

Zaplanuj podróż

Szybkie uruchamianie