Po ulewnych deszczach

W ostatnich dniach intensywne opady deszczu sparaliżowały Trójmiasto. Od środy od godzin porannych ulewne deszcze spowodowały w naszej gminie gwałtowne wezbranie poziomu wód w stawach i zbiornikach wodnych. W ciągu  dwóch  dni, spadło około  95 litrów wody /m kw. Od godzin porannych środy 26. lipca br. zastępca wójta Marcin Majek, dyrektor PUK PEKO Zdzisław Jaroni, inspektor ds.  zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i wojskowych Bogdan Kacprowicz oraz komendant Ochotniczej Straży Pożarnej Kosakowo Michał Kulig monitorowali na bieżąco sytuację w gminie. Koordynowali pracę służb.

W wyniku ulewy doszło do 22 zdarzeń:  zalań i  podtopień. Podczas akcji pracowały trzy jednostki OSP Kosakowo, jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Pucka, jednostki OSP z Mrzezina i Starzyna. Prowadzono działania doraźne jak i zapobiegawcze tj. rozstawiano zapory  przeciwpowodziowe, wydano 500 worków z piaskiem. W trybie awaryjnym dokupiono węże, pompę oraz dodatkowe zapory przeciwpowodziowe. Blisko trzydziestoosobowej grupie strażaków dostarczano paliwo oraz posiłki.

Najwięcej interwencji miało miejsce na terenach nowych osiedli w Pogórzu: ulice Czechowicza, Staszica, Kościuszki, oraz na ulicy Leśnej w Mostach. W niewielkim stopniu  podtopiony  zostały także teren boiska przy gimnazjum, ul. Morska  w Rewie i ul. Szkolna w Suchym Dworze.

Kilkunastoosobowa załoga PUK PEKO czyściła i monitorowała przepompownie, które chodziły nieustannie. W stawach w Dębogórzu i Kosakowie prewencyjnie obniżono poziom wody. Monitorowanie sytuacji oraz działania zapobiegawcze pozwoliły uniknąć większych szkód. Od dziś ruszą prace porządkowe.

Wójt gminy oraz członkowie sztabu kryzysowego składają podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc, służbom ratowniczym i porządkowym, strażakom ochotnikom oraz mieszkańcom.

Centrum Sportowe Kosakowo 500+ Biuro Polityki Społecznej informuje, że od września 2016r. wypłaty świadczeń 500+ realizowane będą pomiędzy 25 a 30 dniem każdego miesiąca. 500+