Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Spotkanie z rybakami

  • kancelaria

Początkiem marca odbyło się spotkanie rybaków z Mechelinek, przedstawicieli Stowarzyszenia Port Mechelinki (Mirosław Pikuła i Krzysztof Choroś) z dr inż. Edytą Witka-Jeżewską – dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Marcinem Majek zastępcą wójta Gminy Kosakowo celem omówienia stanu połowów ryb na Zatoce Gdańskiej i Puckiej oraz możliwych przyczyn drastycznego spadku populacji ryb na tym akwenie.

Jako możliwe przyczyny rozważano: zrzut solanki do zatoki puckiej, nieznany skład tej substancji, połowy paszowe na Bałtyku oraz populacja fok na akwenie. Poruszono również temat ładunków pozostawionych na dnie Zatoki Puckiej i Gdańskiej po II Wojnie Światowej.

Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tak drastycznego spadku populacji ryb zwarzywszy, że wszystkie badania wskazują na poprawę stanu ekosystemu w na tym akwenie. Jednym z możliwych do podjęcia kroków jest wpłynięcie na czasowe wyłączenie zrzutu solanki do wód Zatoki Puckiej, aby sprawdzić jak wpłynie to na stan ryb w zatoce. Będzie to z pewnością przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu.

Trudnej sytuacji rybaków w Mechelinkach na pewno nie poprawia nagonka medialna o skażonych rybach z Mechelinek. Rybacy uważają, że informacje o owrzodzonych rybach czy otrutych są wyssane z palca, gdyż te które im się uda złowić są zdrowe. Nie znajdujące potwierdzenia u rybaków z Mechelinek twierdzenia rozprowadzane w mediach przez niektóre stowarzyszenia szkodzą Gminie Kosakowo, Mechelinkom a przede wszystkim rybakom.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter