Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Uroczystość wręczenia statuetek Złotego Kłosa

  • kck

9 listopada w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbyła się Uroczystość wręczenia najważniejszego wyróżnienia w naszej gminie – statuetki Złotego Kłosa. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla naszej Małej Ojczyzny za kultywowanie tradycji i wartości patriotycznych, promowanie Gminy i jej społeczności, wkład w rozwój nauki, kultury i przedsiębiorczości. W tym roku Wójt Gminy Jerzy Włudzik uhonorował wspomnianym wyróżnieniem następujące osoby:

  1. Prof. zw. dr kpt. ż. w. Daniel Kazimierz Duda – urodzony 14 lipca 1933 r. w Bochni; dziekan Wydziału Nawigacyjnego w latach 1969-1972, rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 1972-1981. Ukończył Wydział Służby Pokładowej Morskiej w Szkole Morskiej Ministerstwa Żeglugi w Gdyni i Wydział Morski Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Profesor zwyczajny Akademii Marynarki Wojennej od 1999 r., od 1963 r. – kapitan żeglugi wielkiej. Kierując Wyższą Szkołą Morską w Gdyni przez trzy kadencje, doprowadził do zbudowania dwóch statków MS Antoni Garnuszewski oraz SV Dar Młodzieży. W latach 1990-1998 pełnił funkcję dyrektora pionu inspekcji morskiej w Urzędzie Morskim w Gdyni. Główne osiągnięcia to wprowadzenie systemu zarządzania i przygotowanie raportu dla ministra o wdrożeniu postanowień Konwencji STCW. Jest autorem lub współautorem ponad 500 publikacji, w tym 42 książkowych oraz 195 opinii i licznych recenzji. Z ziemią  kosakowską  związany od 14 lat – szczególnie poświęca się w pracy na rzecz Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rewie jako członek kapituły przedłożył około 20 wniosków do tytułu Zasłużony Człowiek Morza, był współorganizatorem kilku konferencji organizowanych przy okazji odsłonięcia kolejnych Gwiazd. Opisuje ziemię kosakowską w Zapiskach Puckich oraz Nautologii. Prof. Daniel Duda należał również do grupy osób sprowadzenia ziemi z pól bitewnych w 1939 r. z tzw. Polesia do Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie. 
  1. Marcin Kopitzki – urodzony 24 września 1980 r. w Gdyni; od urodzenia mieszkaniec Rewy; ukończył Wyższą Szkołę Komunikacji Społecznej w Gdyni na kierunku dziennikarstwo, następnie został absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku politologia o specjalności polityka samorządowa. Zawodowo związany ze Starostwem Powiatowym w Pucku. Od 20 lat aktywnie działa w kosakowskim samorządzie, od 2011 roku pełni funkcję sołtysa Rewy, a od 2014 – Przewodniczącego Rady Gminy Kosakowo. Przeprowadził szereg działań modernizujących tak rodzinną miejscowość, jak i całą gminę, w zakresie infrastruktury, kultury, sportu oraz życia społecznego – aktywizując zarówno najmłodszych, jak i seniorów. Za działalność społeczną wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Pasjonat historii i sportu. W wolnych chwilach, których – jak sam przyznaje – nie ma prawie wcale, uwielbia grać w szachy.
  1. Barbara Stanisławska – urodzona w Gdyni, wykształcenie wyższe ekonomiczne uzyskała na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Zarządzania; ukończyła również studia podyplomowe o specjalności audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w jednostkach samorządu terytorialnego na Politechnice Gdańskiej. Z Gminą Kosakowo związana jest zawodowo od 2005 roku: pełniąc funkcję Skarbnika czuwa nad gospodarką finansową gminy. Praca przysparza pani Barbarze wiele satysfakcji: szczególną radość sprawia jej zwłaszcza możliwość obserwacji, jak z roku na rok poprawiają się warunki życia mieszkańców, a gmina staje się coraz piękniejsza. Mimo odpowiedzialnej i czasochłonnej pracy, w napiętym kalendarzu codziennych obowiązków znajduje czas, by w wolnych chwilach odpoczywać w Gminie Kosakowo w miejscach, które pokochała. Razem z rodziną i przyjaciółmi jest nie tylko admiratorką spacerów nad brzegiem Zatoki Puckiej, ale i lokalnej kuchni. Całym sercem podpisuje się pod stwierdzeniem: po co jeździć do Grecji, skoro tutaj jest tak pięknie. 
  1. Janusz Frąckowiak urodzony 29 października 1952 r. w Gdańsku; ukończył AWF w Gdańsku na kierunku nauczyciel wychowania fizycznego, specjalizacja – trener żeglarstwa. Były trener i zawodnik w Yacht Clubie Stoczni Gdańskiej, dyrektor Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w Żeglarstwie, trener kadry narodowej oraz kadry olimpijskiej. Z Gminą Kosakowo związany od 2010 roku. Współzałożyciel Yacht Clubu Rewa (dawniej Rewska Szkuta) i główny organizator działań klubowych oraz żeglarskich w Gminie Kosakowo. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany – m.in. tytułem Zasłużony Województwa Poznańskiego, Zasłużony Województwa Gdańskiego, Medalem Senatu RP, Medalem Edukacji Narodowej oraz Medalem Marszałka Województwa Pomorskiego za wkład w rozwój żeglarstwa w województwie pomorskim. Zainteresowania: muzyka i narciarstwo. W wolnych chwilach lubi dobrą książkę bądź też spędzać czas ze swoją liczną rodziną – oczywiście najchętniej w aktywny sposób.
  1. Rafał Juszczyk – urodzony 26 grudnia 1979 roku w Chełmnie, województwo kujawsko – pomorskie. Ojciec, pan Bogdan Juszczyk, służył w Marynarce Wojennej dlatego z całą rodziną sprowadzili się do Gdyni. W 2003 roku pan Rafał, ukończył politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel WOS w Gimnazjum nr 1 w Gdyni. Następnie zdobywał nowe kwalifikacje i zaczął uczyć także historii i edukacji dla bezpieczeństwa. Ukończył również Prawo Europejskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2014 roku nominowany przez uczniów do nagrody “Nauczyciel Roku” w plebiscycie “Gazety Wyborczej” – w głosowaniu zajął ostatecznie 2 miejsce. Od 1 września 2014 roku pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Pogórzu im. kontradmirała Xawerego Czernickiego. Kierowaną przez niego placówkę cechuje innowacyjność, otwartość i stawianie na relacje interpersonalne. W lutym 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość Roku 2017″ powiatu puckiego w kategorii Samorządność Społeczna i Lokalna w plebiscycie “Dziennika Bałtyckiego”. W październiku 2018 r. odznaczony przez Wójta Gminy Kosakowo Medalem z okazji setnej  rocznicy odzyskania niepodległości. Od 2018 roku prowadzi zajęcia dla studentów w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W wolnych chwilach ogląda mecze tenisa ziemnego, biega, a przede wszystkim trenuje power pump. Jego mottem życiowym są  słowa powtarzane przez ukochaną babcię Marysię “On Ci kamieniem – Ty mu chlebem”.
  1. Zespół Fucus – pojawił się na rynku muzycznym w 2003 r. Jest zespołem wykonującym muzykę folkową. Głównym wypracowanym przez muzyków nurtem są tradycyjne pieśni kaszubskie oraz kompozycje własne inspirowane m. in. folklorem irlandzkim, a także szanty i pieśni morskie. W lipcu 2006 r. ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Świat się kręci” i natychmiast została ogłoszona płytą tygodnia w Radiu Kaszëbë. Latem 2009 r. wydali kolejną płytę „Wanodzi kól mórza”, która jest połączeniem twórczości kaszubskiej z muzycznymi fascynacjami rodem z „zielonej wyspy”. Rok 2010 to rok sukcesów zespołu. Największym z nich był udział w I Kaszubskim Festiwalu Teledysków w Kościerzynie, gdzie teledysk „Na piwo” przyniósł im nagrodę GRAND PRIX. Rok 2013 to rok Jubileuszowy dla Fucusa. Muzycy zainaugurowali go w Gdyńskim Contraście, a zakończyli Koncertem Galowym w Filharmonii Kaszubskiej 24.10.2013 r., który przyniósł im trzecią płytę. W maju 2017 wydali kolejną płytę studyjną. Rok 2018 to Jubileusz 15-lecia zespołu. Postanowili świętować go z Zespołem Regionalnym Koleczkowianie, obchodzącym 45 lat pracy artystycznej pod wspólną nazwą Wielka 60-tka. Zaowocowało to cyklem wspólnych koncertów. W sierpniu 2018 na Festiwalu Pieśni Żeglarskiej w Charzykowach zdobyli GRAND PRIX. Za krzewienie kultury kaszubskiej zostali odznaczeni zaszczytnymi medalami m.in. prestiżową nagrodą Remus. Koncertują ponad 50 razy rocznie na terenie całego kraju, co świadczy o ich nieprzeciętnej popularności. Gminę Kosakowo zaszczycali już swoją obecnością wiele razy. Przypadli do gustu nie tylko władzom, mieszkańcom, ale i turystom odwiedzającym Naszą Gminę w okresie wakacyjnym. Swoją twórczością i oryginalnym podejściem do muzyki łączą gatunki pop i folk, tworząc nowy muzyczny nurt, kultywując kaszubszczyznę.
  1. Kazimierz Wasik – urodzony 9 maja 1958 r. w miejscowości Wola Spławiecka woj. Konińskie. Po ukończeniu ZSZ przez rok czasu pracował w Kopalni Węgla Brunatnego Konin. W 1976 r. został powołany do służby wojskowej w Kaszubskiej Brygadzie Wojsk Obrony Pogranicza w Gdańsku a stamtąd skierowany do Batalionów Gdynia. W czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej ukończył Szkołę Podoficerską, zostając żołnierzem zawodowym w Kaszubskiej Brygadzie Wojsk Obrony Pogranicza Gdańsk, pełniąc stanowisko dowódcy plutonu. Kilkakrotnie odznaczany i wyróżniany „wzorowy szef” „wzorowy dowódca”, „wzorowy żołnierz WOPU”. Pracując na placówce straży granicznej jako asystent komendanta w Gdyni był opiekunem prawnym przystani rybackich od Orłowa do Rewy ściśle współpracując z rybakami. Służbę zawodową ukończył w stopniu starszego sierżanta sztabowego. W 1999 roku rozpoczął pracę w spółce PEKO jako dyrektor ds. technicznych przedsiębiorstwa. W 2006 stanowisko to zostało zmienione na kierownika administracyjno- technicznego i do dziś pan Kazimierz pełni tą funkcję. Swoją oddaną pracą i zaangażowaniem przyczynił się do znacznego rozwoju spółki. Przez prawie 20 lat zrealizował szereg projektów kluczowych dla rozwoju Gminy Kosakowo, które to w znacznym stopniu  przyczyniły się do poprawy życia mieszkańców. Cieszy się bardzo dobrą opinią wśród współpracowników i klientów. Zawsze zdyscyplinowany, uczciwy, życzliwy i chętny do pomocy. Pan Kazimierz to szczęśliwy mąż, ojciec dwóch synów oraz dziadek trojga wnucząt.
  1. Paulina Ziółkowska ,,ALOHA” – surferka, marzycielka, zakochała się w Rewie, kiedy kitesurfing dopiero raczkował. Z pasji do tego sportu przeniosła się tutaj w 2002 roku z rodzinnej Warszawy. Od 2003 roku prowadzi szkołę kitesurfingu Aloha w Rewie oraz sklep surfingowy o tej samej nazwie. Przez swoje działania aktywnie i z dużym zaangażowaniem promuje Gminę Kosakowo i Rewę. Od początku prowadzenia działalności rozpowszechnia kitesurfing w telewizji, mediach drukowanych i internecie, jako dyscyplinę i sport dla wszystkich, a Rewę jako jedno z najlepszych miejsc do jego uprawiania nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dzięki działalności Pani Pauliny i „Aloha” Rewą zafascynowało się wiele osób z całego świata, którzy chętnie i licznie ją odwiedzają. Co roku Aloha organizuje międzynarodowe szkolenia kitesurfingowej kadry instruktorskiej oraz wspiera liczne imprezy rekreacyjne i sportowe. Wraz z kadrą swych instruktorów pani Paulina propaguje hawajską ideę „aloha” na gruncie polskim, czyli przyjazne nastawienie do innych, zdrowy styl życia w harmonii ze środowiskiem naturalnym i z poszanowaniem dla lokalnej tradycji oraz kultury. Współpracuje z komisją Szkolenia Polskiego Związku Kiteboardingu oraz Międzynarodową Organizacją Kitesurfingu IKO. Prywatnie – mama dwóch córek, absolwentka lingwistyki stosowanej UW i AWF w Warszawie, Mistrzyni Polski Instruktorów kiteboardingu PZ-kite, zdobywczyni wielu nagród w imprezach kitesurfingowych, reprezentantka Polski w Mistrzostwach Świata. 
  1. Ryszard Lipkowski – urodzony 30 grudnia 1968 r. w Gdańsku; wykształcenie zawodowe rolnicze, od urodzenia mieszkaniec Dębogórza. Z pracą na roli związany od dziecka. Obecnie prowadzi ok. 100-hektarowe gospodarstwo rolne: podstawowym kierunkiem produkcji jest bydło opasowe z przeznaczeniem na ubój, uprawia również zboże. Ważnym osiągnięciem pana Ryszarda jest wprowadzenie nowoczesnych metod produkcji na przestrzeni lat, poprawiających wyniki w obu gałęziach produkcji. Za swoją działalność rolniczą wielokrotnie nagradzany i wyróżniany – m.in. medalem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zasłużony dla rolnictwa. Na przełomie XX i XXI wieku pełnił funkcję sołtysa Dębogórza, wspierając przeprowadzenie licznych prac modernizacyjnych miejscowości. Szczęśliwy ojciec i dziadek dużej rodziny. Zainteresowania: turystyka i dobre kino. W wolnym czasie uwielbia jeździć na rowerze.  

Ponadto Wójt, piastujący jednocześnie funkcję Prezesa Honorowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie, wyróżnił strażaków OSP, a także członków Młodzieżowej Drużyny OSP, składając im podziękowanie za wkład pracy włożony w działania ratownicze.

Wydarzeniu towarzyszył krótki występ znanego i lubianego zespołu FUCUS, który w tym roku zasłużenie otrzymał statuetkę Złotego Kłosa m.in. za rozwój kultury i wartości regionalizmu w Gminie Kosakowo oraz upowszechnianie piosenki morskiej i kaszubskiej.

Na zakończenie uroczystości można było wysłuchać niezwykle utalentowanego Valerego Filipova, który podczas swojego koncertu zachwycił nas zarówno grą na instrumentach: gitarze, harmonijce ustnej, pile, jak również wykonał ukraińskie ballady, romanse i znane polskie piosenki. Pochodzący z Kijowa multiinstrumentalista po raz kolejny udowodnił, że jest prawdziwym mistrzem gry na pile.

Imprezę poprowadziła Anna Padée – Kierownik Referatu ds. Sportu, Turystyki i Rekreacji.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter