Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Wygodnie i komfortowo w autobusach linii 146

  • kancelaria

Od poniedziałku 5 marca br. wprowadzonych do eksploatacji na linii 146 (łączącą plac Kaszubski w Gdyni z Rewą) zostanie 6 fabrycznie nowych, przegubowych autobusów Mercedes-Benz O530G C2, zakupionych przez PKS Gdynia S.A.

Na mocy Porozumienia Międzygminnego, zawartego pomiędzy Prezydentem Miasta Gdyni i Wójtem Gminy Kosakowo, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni jest organizatorem całej sieci komunikacyjnej wewnątrz gminy Kosakowo i na trasach prowadzących do gmin ościennych (Gdyni i Rumi). Linia 146 została uruchomiona z dniem 1 czerwca 1971 r. i od tej daty stała się podstawowym połączeniem transportu zbiorowego w gminie Kosakowo.

Od połowy 2010 r. obsługa tej linii powierzana jest operatorom prywatnym, którzy ubiegają się o zamówienie w otwartych postępowaniach przetargowych.

W wyniku ostatniego przetargu, od 19 czerwca 2017 r. obsługę linii 146 realizuje PKS Gdynia S.A. Wraz ze zmianą operatora zmienił się rozkład jazdy – o połowę wzrosła częstotliwość kursów w godzinach szczytów przewozowych i porze międzyszczytowej dnia powszedniego.

PKS Gdynia S.A. zaoferował obsługę linii 146 – po kończącym się właśnie kilkumiesięcznym okresie przejściowym na produkcję – wyłącznie fabrycznie nowymi autobusami, wybierając markę Mercedes-Benz, z modelem O530G C2.

Efekt wprowadzenia fabrycznie nowego taboru udało się osiągnąć przy jedynie nieznacznym wzroście stawki za wozokilometr (około 40 groszy) w stosunku do poprzednio obowiązującej, przy czym wartość zrealizowanej przez operatora we własnym zakresie inwestycji taborowej, to około 9 mln zł, nieobciążających wprost budżetów miasta Gdyni i Gminy Kosakowo.

Umowa z operatorem obowiązywać będzie do 31 grudnia 2026 r.

Wprowadzane nowe autobusy są bardzo podobne do eksploatowanych od kwietnia 2017 r. przez tę samą firmę na linii R – różnią się jedynie wyraźniejszymi wyświetlaczami zewnętrznymi, w kolorze białym.

Autobusy spełniają wygórowane normy czystości spalin (EURO 6) oraz posiadają atrakcyjne wyposażenie (klimatyzacja wnętrza, rozbudowana elektroniczna informacja pasażerska, ładowarki USB, itp.) i są oczywiście w pełni niskopodłogowe.

 

 

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter