XII Festiwal Piosenki Żołnierskiej o Złoty Buzdygan Kosakowo 2018 – Koncert Galowy (wyniki + fotoreportaż)

• kck

W dniach 17-18 listopada w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbyła się dwunasta edycja Festiwalu Piosenki Żołnierskiej o Złoty Buzdygan Kosakowo 2018. Impreza została powołana dla uczczenia pamięci Obrońców Kępy Oksywskiej. Organizatorami Festiwalu byli: Wójt Gminy Kosakowo Jerzy Włudzik oraz Kosakowskie Centrum Kultury. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Gdański gen. Sławoj Leszek Głódź, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

To cykliczne już święto piosenki żołnierskiej oraz patriotycznej przebiegało dwuetapowo: w sobotę 17 listopada odbyły się przesłuchania konkursowe, a w niedzielę 18 listopada – Koncert Galowy. Kolejna edycja Festiwalu przyciągnęła wokalistów i zespoły m.in. z Gminy Kosakowo, Trójmiasta, Rumi, Pucka, Biskupca, Kielna, Banina, Sochaczewa, Wejherowa, Siemirowic, Słupska.

W konkursowe szranki stanęło 34 wykonawców, z których do finału przeszło 19-stu uczestników przesłuchań.

Jury w składzie:

• Wójt Gminy Kosakowo Jerzy Włudzik – przewodniczący Jury, pomysłodawca Festiwalu;
  • Krystyna Gorzelniak-Pyszkowska – pianistka, kameralistka, pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku;
  • Karol Dettlaff – teatrolog, muzyk, kompozytor, dr nauk humanistycznych;
  • Zbigniew Kostrzewski – dyrygent Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo;
  • Andrzej Dąbrowski – muzyk, piosenkarz, multiinstrumentalista;
  • Krzysztof Andruszkiewicz – dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury;

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix i Złoty Buzdygan – Duet NURT (Rumia)

Kat. Dorośli – soliści

• I miejsce – Klaudia Groth (Rumia)
  • II miejsce – Lucyna Wodzyńska (Siemirowice)
  • III miejsce – Weronika Pryczkowska (Banino)
  • Wyróżnienie – Agnieszka Kosiak (Gdynia)
  • Wyróżnienie –  Łukasz Jung (Wierzchucino)

Kat. Dorośli – zespoły

• I miejsce – Zespół ”Reling” (Gdynia)
  • III miejsce – Zespół ,,Kosakowianie” (Gmina Kosakowo)
  • III miejsce – Chór Kaszubski,,Rumianie” (Rumia)

Kat. Młodzież szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – soliści

• I miejsce – Maria Stasiak (Sochaczew)
  • II miejsce – Weronika Przychodzeń (Rumia)
  • III miejsce – Oliwia Ciechacka (Biskupiec)
  • III miejsce – Lilia Weber (Gdynia)
  • Wyróżnienie – Kinga Włodarkiewicz (Puck)
  • Wyróżnienie – Zuzanna Polańska (Pogórze)
  • Wyróżnienie – Sara Muża (Kosakowo)

Kat. Młodzież szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – zespoły

• II miejsce – Zespół Parlando (Pogórze)
  • Wyróżnienie – Duet ,,MK” (Gdynia)

Gościem specjalnym Koncertu Galowego był ubiegłegoroczny laureat Festiwalu Piosenki Żołnierskiej – Maciej Gronek, który wystąpił wraz z zespołem w składzie: Sabrina Stachel – skrzypce, Weronika Kulpa – wiolonczela, Arek Czernysz – akordeon. Można było usłyszeć program, który był przekrojem utworów patriotycznych począwszy od Bogurodzicy, aż do współczesnych kompozycji. Ten niezwykle wzruszający koncert wprowadził zgromadzoną publiczność w odświętnym nastrój.

Imprezę poprowadził Krzysztof Andruszkiewicz – Dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury.

Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom Festiwalu, a także dziękujemy przybyłej publiczności. Zapraszamy za rok.