Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

XV jubileuszowy Dzień Jedności Kaszubów organizowany w tym roku w Kosakowie

  • kancelaria

XV jubileuszowy Dzień Jedności Kaszubów organizowany w tym roku w Kosakowie przyciągnął rekordową liczbę uczestników. Blisko trzy tysiące osób przewinęło się w trakcie słonecznej niedzieli przez Centrum Edukacyjno –Sportowe, a wśród nich 276 akordeonistów. Pod batutą Pawła A. Nowaka wykonali pięć utwór, jak sam dyrygent powiedział piękniej niż kiedykolwiek. Najmłodszą uczestniczką z mini akordeonem w rękach była 1,5 roczna Martynka Hewelt z Chwaszczyna, z kolei najstarszym na sali akordeonistą był pan Brunon Szpica z Luzina lat 84.

Wśród uczestników Dnia Jedności Kaszubów gościliśmy prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmunda Wittbrodta, posłankę na Sejm Dorotę Arciszewską- Mielewczyk, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, posła na Sejm Kazimierza Plocke,  posła na Sejm Stanisława Lamczyka, burmistrz miasta Puck Hannę Pruchniewską, burmistrza miasta Redy Krzysztofa Krzemińskiego,  Pomorskiego Kuratora Oświaty Monikę Kończyk.

Po odprawionej w języku kaszubskim w nowym kościele w Kosakowie mszy świętej koncelebrowanej przez  proboszcza parafii p.w. Św. Antoniego w Kosakowie księdza kanonika Jana Grzelaka oraz księdza dr Mariana Miotk liczny korowód składający się z 41 sztandarów, członków Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo, zaproszonych gości oraz mieszkańców przeszedł przez Kosakowo.

Równolegle w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Mostach, odbył się turniej sportowy Baśki rozegrany wg obowiązujących przepisów gry – Baszka Méster Sport z As kier, w trzech kategoriach: indywidualnej, drużynowej oraz par. W turnieju zostało rozegranych 5 rund po 32 rozdania. Zwycięzcą turnieju został Zenon Klebba – Bocar Osłonino, który odniósł swój największy sukces sportowy. W rywalizacji par wygrali Banowska Bernadeta i Jaszke Bolesław – Orły Rumia. Najlepszym zespołem DJK w Mostach, został Bocar Osłonino – kpt. Jerzy Bojka, Zenon Klebba, Pender Jan, Stanuch Stanisław.

Podczas imprezy można było skorzystać z oferty produktów regionalnych ponad pięćdziesięciu wystawców.

Na scenie wystąpili artyści regionalni, m.in. Zespół Kościerzyna, Rumianie, Zespół Pieśni i Tańca Gdynia, Zespół Kosakowianie, Chór Morzanie, Dębogórskie Kwiatki, Jantarki, Rebuce, Zespół FUCUS oraz Weronika Korthals.

W organizację Święta Jedności Kaszubów zaangażowani byli prezes oraz członkowie, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddz. Dębogórze- Kosakowo, dyrektor oraz pracownicy Kosakowskiego Centrum Kultury, dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie wolontariusze Szkoły Podstawowej w Pogórzu z oddziałami gimnazjalnymi, dyrektor oraz pracownicy Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Mostach, Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo, dyrektor oraz pracownicy PUK PEKO, kierownik oraz pracownicy kancelarii wójta, Straż Gminna oraz członkowie OSP Kosakowo.

Dziękujemy sponsorom Bank Rumia Spółdzielczy, właścicielom firmy PROKOKOS z Mostów oraz Północno-kaszubskiej Lokalnej  Grupie Rybackiej.
    

Pisali o nas również:

Facebook ZKP oddz. Dębogórze- Kosakowohttps://www.facebook.com/pg/zkp.debogorze/photos/?tab=album&album_id=1626108167470270

Dziennik Bałtyckihttp://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/puck/a/dzien-jednosci-kaszubow-w-kosakowie-2018-swietuje-caly-region-kaszubi-sa-dumni-ze-swojego-pochodzenia-zdjecia-wideo,13017856/

Radio Gdańskhttps://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/74002-rekordu-nie-bylo-ale-i-tak-wszyscy-swietnie-sie-bawili-kolejny-dzien-jednosci-kaszubow-za-nami-zdjecia

Portal Nadmorski 24http://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/35301-kaszubi-po-raz-kolejny-zjednoczeni.html

http://www.nordafm.pl/wiadomosci/2559-gosc-dnia-ewelina-paszke-i-danuta-tocke.html

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter