Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Z życia szkół

  • kancelaria

Zespół Szkolny- Przedszkolny w Mostach

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Bajki na fali

W Checzy Nordowych Kaszubów w Kosakowie odbyło się podsumowanie innowacji pedagogicznej „Bajki na fali”. Efektem całorocznej pracy uczestników projektu było wydanie książki z bajkami, których autorami są uczniowie klas II-VII. Dzieci wykonały również ilustracje do bajek oraz nagrały teksty na płytę CD. Płyta jest dołączona do każdej książeczki. Podczas podsumowania, zaproszeni goście obejrzeli krótką prezentację multimedialną przedstawiającą przebieg innowacji na przestrzeni całego roku, a także wysłuchali jednej z bajek znajdujących się w książeczce, czytanej przez jej autorki. Jedna opowieść została wysłuchana z płyty CD. Na koniec jedna z grup uczestnicząca w projekcie przedstawiła swój utwór pt. „Sztorm na morzu” w formie krótkiej inscenizacji. Zaprezentowane utwory zostały bardzo ciepło przyjęte przez rodziców i gości zaproszonych na uroczyste podsumowanie. Dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Kosakowie, panem Wójtem Jerzym Włudzikiem, Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim i Bankiem Spółdzielczym Rumia o/Kosakowo, dzieci biorące udział w innowacji otrzymały upominki. Materiał z podsumowania innowacji można obejrzeć na TV Kosakowo. Dyrekcja szkoły i opiekunki innowacji dziękują za współpracę.
 

Dzień Pluszowego Misia

W Dniu Pluszowego Misia Oddziały Zerowe ze Szkoły Podstawowej w Mostach zaprezentowały społeczności szkolnej wyjątkową książkę. Jest to historia o pluszowym misiu Piotrku, którym opiekują się grupy 0A i 0B. Bohater jest mały, sympatyczny; nosi dumnie koszulkę z herbem szkoły. Ów miś, napisał list do starszych kolegów i koleżanek z klas I-III, w którym poprosił o wymyślenie historii, które mogłyby mu się przydarzyć w szkole. Uczniowie spisali się na medal,więc w krótkim czasie zgromadziliśmy bogaty materiał literacki. Opowiadania były bardzo ciekawe i co ważne, tworzyły spójną całość. Książka zawiera także ilustracje wykonane przez dzieci. Do każdej, niezwykłej przygody są przyporządkowane różne zadania, które należy wykonać – ugotować zupę, zadzwonić dzwonkiem czy ożywić śpiącego rycerza, ale wszystkiego nie możemy zdradzić. Jeśli ktoś chciałby przeczytać tę niezwykłą interaktywną książkę, zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Mostach. Może w przyszłości, pojawią się kolejne części „Misia Piotrusia”.

Warsztaty tworzenia książeczek do czytania uczestniczącego

14 listopada 2017 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty dla dzieci z klas integracyjnych. Uczniowie mieli okazję w grupach stworzyć książeczki o tematyce jesiennej, mogące posłużyć między innymi do czytania uczestniczącego.

Czytanie uczestniczące, nazywane inaczej aktywnym czytaniem, to nic innego jak wspólne czytanie książeczek z aktywnym udziałem dzieci. Budowane jest wtedy wspólne pole uwagi z czytającym, dziecko uczy się być sprawcą w danej sytuacji. Ponadto podczas aktywnego czytania możemy używać różnego rodzaju rekwizytów, co dodatkowo umożliwi wielozmysłowe poznawanie świata.

Celem warsztatów było przede wszystkim promowanie twórczości powstałej ze współpracy dziecka z nauczycielem oraz między dziećmi. Dodatkowo przyczyniły się one do pobudzania inwencji twórczej, wyobraźni i fantazji.

Podczas wspólnej pracy i zabawy powstało pięć książeczek: owoce, ubrania, pogoda, kolory i warzywa. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za owocną współpracę i gratulujemy efektów! Zespół nauczycieli wspomagających i terapeutów.

Oko w oko z bakteriami

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mostach wzięły udział w zajęciach dotyczących tajemniczego świata bakterii, poprowadzonych przez rodziców jednej z uczennic – Państwo Grinholc. Wizyta była pełna niespodzianek. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska bakterie zaplombowane w specjalnych pojemnikach. Poznały wygląd gronkowca i paciorkowca. Uczniom bardzo podobały się mikroskopy, które przemieniły salę w prawdziwe laboratorium. Na koniec, sami mogli wyhodować bakterie i sprawdzić w czym – w jogurcie słodkim, kefirze czy jogurcie naturalnym jest najwięcej „dobrych” bakterii.

Podczas drugiej części spotkania, dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy pielęgniarki, obejrzały i przetestowały różnego rodzaju akcesoria. Ta wizyta na długo pozostanie w pamięci. Dzieci przekonały się i zobaczyły pod mikroskopem, dlaczego tak ważne jest częste mycie rąk.

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Alfik”.

Dnia 22 listopada 2017 roku w szkołach w całej Polsce odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Alfik”. Niedawno otrzymaliśmy wyniki. Miło ogłosić, że dwóch uczniów klas trzecich zdobyło wyróżnienie w konkursie. Są to:

  • Mateusz Wajda – zajął 9 miejsce w województwie i 231 w kraju
  • Radosław Szczepaniak -zajął 17 miejsce w województwie i 412 w kraju.

 

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny i Schroniska Młodzieżowego w Dębogórzu

III Weekend z nauką Lekcje myślenia

Za nami już III Weekend z nauką i niestety ostatni w tym roku szkolnym. We Władysławowie w dniach 8-10 grudnia rozwijaliśmy zdolność do integrowania informacji na przykładzie „Lekcji myślenia”. Nauczyciele: pani Małgorzata Pięta oraz pani Agnieszka Korczyńska, uczniowie klas 7: Zuzanna Krupko, Roksana Rogalska, Michał Pawelec i Oktawian Segieda zostali podzieleni na trzyosobowe zespoły. Uczniowie znaleźli się w zespołach od 1 do 11, nauczyciele natomiast w zespołach od 12 do 17. Wszystkie zespoły brały udział w „lekcjach myślenia”, a były to : łamigłówki, szyfry oraz szachy. Ciężka zespołowa praca opłaciła się.W kategorii „uczniowie”, na 12 drużyn zwyciężył zespół, w którym znaleźli się Oktawian Segieda oraz Zuzanna Krupko, natomiast VI miejsce zajęła drużyna z  Roksaną Rogalską w składzie. W kategorii „nauczyciele”: pani Małgorzata Pięta zajęła ze swoim zespołem III miejsce. Wszystkim oczywiście gratulujemy! Uczestnicy podkreślali ile dodatkowych informacji udało im się przyswoić. Największe zainteresowanie budziły szachy, gdzie udało się poznać podstawowe zasady tej gry. Wieczorem w sobotę można był zrelaksować się grając w gry, bilard a także biorąc udział w karaoke. Na pytanie: Czy się podobało? – jedyną odpowiedzią powtarzaną przez wszystkich to, że było super. Dziękujemy sponsorowi i czekamy na więcej Udział naszej szkoły był możliwy w ramach programu Zdolni z Pomorza, realizowanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Sponsorem wyjazdu była Grupa LOTOS S.A., partner programu od kilku lat.

Wojewódzki Konkurs „Historia nagród Nobla”

Natalia Gruszyńska, Oliwia Kreft oraz Agatka Szefka wzięły udział w finale Wojewódzkiego Konkursu „Historia nagród Nobla” w Gdańsku. Finał składał się z etapu pisemnego i ustnego. W pierwszej części uczestniczyło 51 uczniów z klas VII szkół podstawowych oraz klas II-III gimnazjum. Do drugiego etapu dostało się 10 osób. Jednej z naszych uczennic zabrakło tylko 1 pkt., żeby przejść do części ustnej! Dziewczynom gratulujemy występu i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Kiermasz Świąteczny i koncert kolęd

15 grudnia w szkole odbył się Kiermasz Świąteczny na który licznie przybyli rodzice, absolwenci i goście. Na kiermaszu można było kupić unikalne ozdoby świąteczne i domowe wypieki oraz odpocząć w kawiarence Rady Rodziców. Na koncercie wystąpili nasi utalentowani uczniowie. Na korytarzach unosił się zapach pierników i pomarańczy. Wieczór był magiczny…

Wigilia Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski- koncert kolęd

15 grudnia, po Kiermaszu Świątecznym, Chór Szkolny prowadzony przez panią Magdalenę Piaseczną, umilił swoim śpiewem spotkanie wigilijne Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Kaszubski. Dzieci dały wspaniały koncert kolęd i pieśni świątecznych! Pięknie dziękujemy rodzicom i dzieciom za zaangażowanie!

AKCJE CHARYTATYWNE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     Jest nam bardzo miło poinformować o efektach naszych charytatywnych inicjatyw podjętych w okresie przedświątecznym. Zbiórka darów dla dzieci z Aleppo zaowocowała 10 workami o pojemności 80 litrów wypełnionymi po brzegi zabawkami. Wymagało to aż dwóch transportów samochodem osobowym do miejsca docelowego zbiórki Fundacji Polskiego Korpusu Pokoju. Natomiast na konto Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio wpłaciliśmy kwotę 1 175 zł, którą uzyskaliśmy ze sprzedaży pierników.

Akcja tworzenia i sprzedawania własnoręcznie wykonanych kartek bożonarodzeniowych trwała prawie cały miesiąc grudzień. Do tego przedsięwzięcia niezwykle aktywnie dołączyło do nas także nasze dębogórskie przedszkole, za co serdecznie dziękujemy. Rezultatem wspólnych starań było przekazanie 1 000 zł na rzecz Hospicjum dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni, z czego ponad połowę kwoty uzbierało właśnie przedszkole. W kiermasz kartek świątecznych zaangażowali się uczniowie także spoza Samorządu Uczniowskiego. Dziewczynki z klasy szóstej osobiście pojechały do gdyńskiego hospicjum dla najmłodszych przekazać uzbierane fundusze. Wizyta była ogromnie wzruszająca. Nie obyło się bez łez…

     Opiekunki Samorządu Uczniowskiego, panie: Anna Frankowska i Anna Wróblewska bardzo DZIĘKUJĄ: uczniom, przedszkolakom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji, za współpracę, pomoc i zaangażowanie we wszystkie akcje, które niosą pomoc cierpiącym, chorym i biednym dzieciom.

 

Szkoła Podstawowa w Pogórzu

FINAŁ AKCJI „ŚWIĄTECZNA PACZKA”

W grudniu miał miejsce ogólnopolski finał akcji „Szlachetna Paczka”. Jak co roku społeczność Szkoły Podstawowej w Pogórzu włączyła się do akcji pomocy.  Udało się zakupić pralkę, ubrania, potrzebne produkty chemiczne, rodzina panele na podłogę, a uczniowie klasy 1b przekazali wraz z rodzicami prezenty dla rodziny. Spełniły się marzenia pewnej rodziny i uczyniono nadchodzące święta niezwykłym czasem. Dyrektor Szkoły wraz z panią Elizą Filipowicz kierują do wszystkich ogromne wyrazy wdzięczności.

JASEŁKA 2018

Święta Bożego Narodzenia to taki magiczny czas, na który czeka się cały rok, a który przemija w mgnieniu oka. To tak, jakby czekać cały rok na przyjazd pociągu na stacji, na której się nie zatrzymuje. W wirze zakupów, szukania prezentów, godzin spędzonych w kuchni, łatwo stracić ducha świąt. Bo atmosfera świąteczna to nie świecidełka na choince, syto zastawiony stół czy wyszukane prezenty. Ducha Świąt tworzą ludzie. Mamy nadzieję, że widzom tegorocznych Jasełek w Szkole Podstawowej w Pogórzu udało się sprzedać bilet na pociąg, który odjeżdża ze stacji „ZWOLNIJ”, na której na pewno się zatrzyma, aby każdy mógł do niego wsiąść. Przepiękny występ przygotowali uczniowie z klas Id i IIb pod kierunkiem pani Urszuli Kozielskiej oraz pana Marka Kułakowskiego. Nieocenionym wsparciem był pan Andrzej Raurowicz.

JASEŁKOWY TEATR CIENI

20 grudnia 2017 r. w Kosakowie wystąpił Jasełkowy Teatr Cieni. Stworzyli go uczniowie klas siódmych. Słowa zostały zastąpione przez wyraziste gesty, ruch i mowę ciała. Kolejne obrazy w postaci cieni ukazujące się na białym materiale ilustrowały sceny związane z bożonarodzeniową tradycją. W tle mogliśmy usłyszeć nastrojową muzykę. Nie mogło obyć się bez kolęd śpiewanych na żywo. Na scenie zadebiutowała Lena Gryczewska z klasy 4b. W jej wykonaniu usłyszeliśmy kolędę „Gdy śliczna Panna”, zaś Zuzia Polańska odśpiewała po mistrzowsku „Samotność w samotności” i „Noel”. Swoje cienie „użyczyły” uczennice klasy 7b: Kornelia Krysiak, Emilia Bobrowska, Ola Śmieszek i Kinga Mleczek.
Było nastrojowo i wzruszająco, a wszystko dzięki paniom Joannie Napierale i Danucie Narewskiej.

 

MISIE DO KARETEK POGOTOWIA
Uczniowie z Pogórza uczestniczyli w akcji „Misie do karetek pogotowia”. W akcji charytatywnej niesienia pomocy dzieciom, które muszą jechać karetką pogotowia ratunkowego w chorobie lub po wypadku wzięło udział 82 uczennic i uczniów klas gimnazjalnych (II i III) i klas IV-VII szkoły podstawowej. Mimo, że akcja skierowana była do dzieci i młodzieży to i pani nauczycielka też podarowała maskotkę. 
Chodziło w tym wszystkim o to by oszczędzić stresu maluchom, które, jak niestety często się zdarza, są pacjentami, ofiarami wypadków, którym życie i zdrowie ratuje pogotowia ratunkowego. Pluszaki pomagają dzieciom opanować ból, oswoić się z karetką, ze szpitalem. Zadaniem pomocowej akcji jest to, aby maskotki, pluszaki, zmniejszyły ból, nie ten fizycznego, a bardziej ten lęk, wewnętrzne cierpienie dziecka.
Na apel szkoły napłynęły liczne dary. Misie maskotki zostały przekazane przez przyjaciół naszej Szkoły, państwo Joannę i Macieja Nikielskich, dyrekcji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Teraz będą jeździły w karetkach pogotowia.Serdecznie dziękujemy!

ŚWIĄTECZNY KONKURS RECYTATORSKI

14 grudnia odbył się konkurs recytatorski klas trzecich o tematyce zimowo – świątecznej. Uczniowie przedstawili różne utwory, byli bardzo dobrze przygotowani i jury miało problem kogo nagrodzić. I miejsce zajęła Matylda Ostaszewska z klasy 3c, II Marta Korybut-Orłowska z klasy 3b, III Piotr Rybka z klasy 3a, wyróżnienia otrzymały: Łucja Pustówka z klasy 3e i Nadia Kłosin z klasy 3c. Wszystkim Uczestnikom bardzo gratulują i dziękują za udział Alicja Jakubaszek i Marta Pliszko.

TAK, POMAGAM!

Wolontariusze z drugich i trzecich klas gimnazjalnych SP w Pogórzu po raz kolejny zaangażowali się w ogólnopolską akcję zbiórki żywności na rzecz Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Uczniowie 8 i 9 grudnia 2017r. zbierali produkty żywnościowe z długim terminem przydatności na terenie sklepu sieci Biedronka w Kosakowie. W akcji ,,Tak, pomagam!” uczestniczyło około 40 wolontariuszy z naszej szkoły, którzy chętnie i z entuzjazmem nieśli pomoc biednym oraz potrzebującym.  Zebrane produkty zostały przekazane Parafialnemu Kołu Caritas w Pierwoszynie. Dzięki żywności zostanie przygotowana wieczerza wigilijna dla najuboższych oraz paczki z żywnością dla ubogich rodzin. Szczególne podziękowanie kierujemy do Rodziców, którzy wyrazili zgodę na udział swoich dzieci w akcji ,, Tak, pomagam’ . Dziękujemy również wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcając swój wolny czas pokazali, że nie jest im obojętny los człowieka potrzebującego. Koordynatorem akcji była p. Maria Hinca, katecheta.

 

WERNISAŻ NA RZECZ HOSPICJUM

W Szkole Podstawowej w Pogórzu, można było zobaczyć piękne obrazy wykonane przez rodziny, choinki z konkursu ,,Świąteczna choinka” oraz aniołki z masy solnej wykonane przez uczniów i Panie że świetlicy. Ze sprzedaży tych dzieł zebraliśmy sporą sumkę. Dziękujemy rodzicom i uczniom ze szkoły za zakup obrazów, choinek, aniołków oraz pysznych ciast domowej roboty.  Za pieniążki zakupiono 96 szt mleka, 61 sztuk masła i 3 duże oleje. Zawiozłam te produkty dziś do Hospicjum. Pani, która przyjmowała zakupy była bardzo szczęśliwa , podziękowała w imieniu własnym i podopiecznych. Za pozostałe złotówki kupiłyśmy kalendarz Hospicjum. Koordynatorkami akcji były panie Anna Karsznia – Żukowska oraz Agnieszka Luniak-Laska.

 

Wizyta na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Troje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu miało zaszczyt gościć w gmachu Uniwersytetu Gdańskiego. Celem wizyty było badanie prób wody pod kątem występowania różnych form życia. Uczniowie mieli do dyspozycji prawdziwe laboratorium oraz mikroskopy, a także mogli liczyć na pomoc pracowników katedry mikrobiologii. Udało się znaleźć i oznaczyć różne formy życia. Po żmudnej, ale owocnej pracy, uczniowie mieli okazję zwiedzić także katedrę biochemii i zapoznać się z pracą naukowców. Zwiedzili również muzeum bursztynu i inkluzji, znajdujące się na terenie uniwersytetu. Wyjazd był bardzo udany, a uczniowie zadowoleni. Wizyta była etapem przygotowań do konkursu „Bęc! Jabłkiem w głowę”, a opiekę sprawowała pani Monika Jelińska.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter