Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Złote Kłosy przyznane – Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości

  • kck

10 listopada w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbyła się Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości, podczas której Wójt Gminy statuetką ,,Złotego Kłosa” uhonorował kolejne osoby szczególnie zasłużone dla Gminy Kosakowo. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest za kultywowanie tradycji i wartości patriotycznych, promowanie Gminy i jej społeczności, wkład w rozwój nauki, kultury i przedsiębiorczości. Statuetkę w tym roku otrzymali: Karol Dettlaff, Wojciech Klimczyk, Ryszard Kloka, Antoni Marwiński, Marek Lis, Bogdan Szpilman oraz Radosław Tyślewicz.

Ponadto Wójt, piastujący jednocześnie funkcję Prezesa Honorowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie, wyróżnił strażaków OSP, a także członków Młodzieżowej Drużyny OSP i podziękował im za wkład pracy w działania ratownicze.

Podczas Uroczystości została odczytana Uchwała Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, na mocy której za wybitne zasługi w krzewieniu idei i czynów Marszałka Józefa Piłsudskiego nadano: Złoty Krzyż Związku – p. Mieczysławowi Karsznia oraz p. Henrykowi Tomeczkowskiemu; Srebrny Krzyż Związku- p. Krzysztofowi Nadolskiemu oraz Uchwała Kapituły Złotej Odznaki św. Floriana Mazovia, na mocy której za wybitne zasługi w realizacji statutowych zadań Stowarzyszenia w dziedzinie upowszechniania służby w Polsce związanej z imieniem jednego z jej Patronów przyznano: Złotą Odznakę św. Floriana Mazovia I klasy Komandorię – p. Jerzemu Włudzikowi – Wójtowi Gminy Kosakowo, a także Złotą Odznakę św. Floriana Mazovia II klasy – p. Michałowi Kulig, p. Januszowi Stasiak oraz p. Zdzisławowi Jaroni.

Uroczystość uświetnił występ lokalnego zespołu ,,Wokal” w składzie: Dominika Eliasz, Marta Turzyńska, Mariusz Mazur oraz Wiktor Gabor pod opieką wokalną p. Magdaleny Piasecznej.

Przedstawiamy sylwetki nagrodzonych statuetką ,,Złoty Kłos” 2017:

Karol Dettlaff – urodzony 29 sierpnia 1980 r. w Gdyni, doktor nauk humanistycznych, teatrolog, literaturoznawca, historyk i teoretyk sztuki, kompozytor, multiinstrumentalista, wykładowca, autor licznych publikacji naukowych poświęconych sztuce, kulturoznawstwu i filozofii, opiekun i reżyser Teatru Młodzieżowego Gminy Kosakowo, z działalnością kulturotwórczą Gminy Kosakowo związany od 10 lat, dzięki zdolnościom lingwistycznym wspomaga rozwój partnerskich stosunków naszej Gminy z gminami z Francji, Chin, Litwy i Białorusi. W wolnych chwilach namiętnie gra w tenisa ziemnego, uwielbia podróże. Pasjonat kultury Francji oraz Dalekiego Wschodu. 

Wojciech Klimczyk – urodzony 3 maja 1956 r. w Gdyni, mieszkaniec Gminy Kosakowo od urodzenia; ukończył filologię polską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku oraz studia podyplomowe z historii na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1987 r. pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Mostach. Z zainteresowania bibliofil, pasjonuje się również muzyką dawną, gregoriańską, dziejami Kościoła – szczególnie XIX i XX wieku, geografią i dziejami Polski. Znany ze swojej skromności i życzliwości. Motto życiowe zaczerpnięte z pism Św. Augustyna: Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu. Żonaty, troje dzieci i jedna wnuczka. 

Ryszard Kloka – urodzony 5 maja 1948 r. w Kosakowie, z wykształcenia kierowca mechanik samochodowy, w latach 1969-75 był pracownikiem Dalmoru na przetwórniach rybackich, później pracował w zawodzie w Gdyńskiej Komunikacji Miejskiej. W 2008 r. związał się z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Kosakowie, później Referatem ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, obecnie – Kosakowskim Centrum Kultury. Niezastąpiony przy organizacji wydarzeń, uroczystości oraz imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych, przez wiele lat występował w chórze Morzanie, wspiera działalność Teatru Młodzieżowego, zespołów artystycznych oraz chórów z Gminy Kosakowo. W 1989 r. odznaczony przez ministra transportu, żeglugi i łączności Srebrną Odznaką za zasługi dla Transportu. Szczęśliwy mąż, ma troje dzieci i sześcioro wnucząt. Znany ze swojej wyjątkowej życzliwości, serdeczności, bezinteresowności i gotowości do pomocy. W wolnym czasie zagorzały kibic sportowy. Wielką pasją pana Ryszarda jest również grzybobranie. 

Antoni Marwiński – urodzony 23 marca 1936 r. w Gdyni, studia ekonomiczne ukończył w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Całe życie zawodowe poświęcił handlu, pracował w Polcargo, jako referent w MHD Włókienniczo-Odzieżowym, kierownik magazynu centralnego w Lidze Przyjaźni Żołnierzy w Warszawie, był dowódcą drużyny topozwiadu w Chełmie Lubelskim, od 1970 r. z-cą dyrektora, a później również dyrektorem naczelnym Gdańskiej Gastronomii, od 1971 r. kierownikiem Wydziału Handlu w Gdyni. Przez pięć lat trudnił się rolnictwem, uprawiając 60-hektarowe gospodarstwo. W 1991 r. stworzył firmę zajmującą się dystrybucją artykułów cukierniczych i spożywczych na terenie całego kraju. W Mostach zamieszkał w 1999 r., w 2001 r. przeszedł na emeryturę. Pasje: informatyka, film, muzyka. W wolnym czasie uprawia również ogródek. 

Marek Lis – urodzony 20 maja 1957 r. w Gdańsku, z zawodu mistrz jubilerski (specjalność: rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych), studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Obecnie pracuje przy ratownictwie ładunków morskich, od 27 lat prowadzi prywatne przedsiębiorstwo. Mieszkaniec Gminy Kosakowo od 17 lat, do przeprowadzki skłoniła go bliskość morza. Pozostaje wierny mottu życiowemu: Żeby marzenie się spełniło, trzeba je wypowiedzieć. Pomysłodawca budowy ekomariny w Gminie Kosakowo. Inspiracje do działań odnajduje w osiągnięciach swojego dziadka Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wolny czas poświęca malarstwu i żeglarstwu po Zatoce. 

Bogdan Szpilman – urodzony 12 listopada 1962 r. w Gdyni, ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni na wydziale elektrycznym. Przez 26 lat pracował z małżonką w biznesie. Od 1991 r. właściciel grupy Rubo, w skład której wchodzi firma i spółka. W 2005 r. kupił spółkę Skipper, obiecując małżonce wybudować hotel w miejscu przez nią wybranym. Otwarty w maju 2017 r. nowoczesny trzygwiazdkowy hotel (są plany, by w przyszłości jeszcze podnieść standard) z basenem, restauracją, gabinetami SPA i Wellness, saunarium oraz salami konferencyjnymi powstał u nasady cypla rewskiego, podnosząc atrakcyjność turystyczną i gastronomiczną regionu. Mimo napiętego grafiku zajęć, pan Bogdan znajduje czas na kultywowanie swoich sportowych pasji: golfa i żeglarstwa. 

Radosław Tyślewicz – urodzony 14 lutego 1976 r., pełnomocnik Rektora ds. studentów i doktorantów Akademii Marynarki Wojennej, adiunkt na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich, z wykształcenia ekonomista, doktor w dziedzinie Nauk Społecznych w dyscyplinie Nauki o Bezpieczeństwie w specjalności Bezpieczeństwo Narodowe. Weteran działań poza granicami kraju ( misje: Polski Kontyngent Wojskowy Irak 2005 i 2006 r., Polski Kontyngent Wojskowy Afganistan 2010 r.) Założyciel i aktywny członek organizacji pozarządowych (Centrum Współpracy Młodzieży, Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa, Liga Morska i Rzeczna, WOPR). Zainteresowania naukowe i prace badawcze prowadzi w obszarach: komunikacji międzykulturowej w bezpieczeństwie, współpracy cywilno-wojskowej, w tym działań hybrydowych oraz roli i znaczenia armii w społeczeństwie, bezpieczeństwa morskiego w zakresie lekkich szybkich jednostek nawodnych i morskich farm wiatrowych oraz ratownictwa wodnego. Pomysłodawca i organizator ,,Marszu Śledzia” realizowanego od 2002 r. pieszego przejścia przez morze na trasie Kuźnica-Rewa, promującego region Zatoki Puckiej i wpisanego do podręczników szkolnych do geografii. Odznaczony m.in. medalem Prezydenta RP – Brązowym Krzyżem Zasługi, srebrnym (dwukrotnie) oraz brązowym medalem Ministra Obrony Narodowej ,,za zasługi dla obronności kraju”. Nurek, ratownik wodny, sternik motorowodny, entuzjasta samochodów terenowych, strzelectwa i marszów przełajowych, maratończyk, historyk i podróżnik. 

 

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter