Zmiany w systemie oświaty

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą wprowadzającą – Prawo oświatowe, z dniem 1 września 2017 roku, każda 6-letnia szkoła podstawowa działająca na podstawie ustawy o systemie oświaty z mocy ustawy przekształca się na 8-letnią szkołę podstawową, a gimnazja ulegają likwidacji z mocy ustawy poprzez wygaszanie.

Ustawodawca zobowiązał jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Uchwała ma charakter intencyjny i stanowi podstawę do zasięgania obligatoryjnych opinii Kuratora Oświaty oraz związków zawodowych. Opinia Kuratora Oświaty jest wiążąca i odnosi się do ocenę zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w tej uchwale oraz oceny zapewnienia dzieciom możliwości realizacji obowiązku szkolnego.

Uchwały Gminy Kosakowo w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego, podjęta na sesji w dniu 09 lutego br. zakłada przekształcenie kosakowskich szkół podstawowych z mocy prawa w 8-letnie szkoły podstawowe. Gimnazjum w Kosakowie na mocy specustawy zostanie wygaszane przez włączenie z dniem 1 września 2017r. jego klas do Szkoły Podstawowej im. kadm. Xawerego Czernickiego w Pogórzu.
W tej sytuacji dyrektor w/w szkoły podstawowej, staje się dyrektorem szkoły podstawowej, w której prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum i zajmuje to stanowisko do końca okresu na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowej szkoły podstawowej.

Zatem od września 2017r. funkcjonować w gminie będą trzy szkoły podstawowe: w Mostach, Dębogórzu oraz Pogórzu, z tym że Szkoła Podstawowa w Pogórzu będzie posiadała również włączone uchwałą klasy gimnazjalne do czasu ich wygaśnięcia, tj. do 31 sierpnia 2019 roku.
Do czasu wygaszania gimnazjum w budynku Szkoły Podstawowej w Pogórzu nadal uczyć się będą klasy 1-3 oraz oddziały rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego, a w budynku gimnazjum pozostałe klasy.

Centrum Sportowe Kosakowo 500+ Biuro Polityki Społecznej informuje, że od września 2016r. wypłaty świadczeń 500+ realizowane będą pomiędzy 25 a 30 dniem każdego miesiąca. 500+