Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Dzień jedności Kaszubów

Aktualności

18 marca spotkajmy się w Kosakowie na święcie kaszubskim upamiętniającym pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku.

W tym roku zapraszamy do Kosakowa, gdzie w nowym obiekcie, w hali sportowej odbędą się główne uroczystości i próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, natomiast w hali sportowej przy SP w Mostach rozegrany zostanie turniej gry karcianej Baśki. Obchodom towarzyszyć będą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. Na scenie wystąpi również zespół Fucus i Weronika Korthals.

W 2006 roku wzbogacono imprezę wspólnym muzykowaniem akordeonistów pochodzących nie tylko z Pomorza. Corocznie podczas obchodów podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii.

Niedziela 18 marca 2018 r., godz. 9.45-16.00

9.45                 – Msza Św. w kościele p.w. św. Antoniego w Kosakowie

11.00-11.45    – Przemarsz z kościoła do Centrum Edukacyjno-Sportowego w Kosakowie

11.30 – Próby akordeonistów do bicia rekordu pod batutą Pawła A. Nowaka.

12.00               – Oficjalne otwarcie imprezy (hala sportowa w Centrum Edukacyjno-Sportowym)

11.30-15.00    – Turniej gry karcianej  Baśka (hala sportowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach)

12.00-15.15    – Występy lokalnych zespołów folklorystycznych na małej scenie (hall przy wejściu głównym do Centrum Edukacyjno- Sportowego)

15.30               – Finał imprezy (próba bicia rekordu przez akordeonistów)

 

Twórcy oraz rzemieślnicy regionalni mogą dokonywać zgłoszeń na adres mailowy:  danuta.tocke@xl.wp.pl

Organizatorami wydarzenia jest lokalny oddz. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Gmina Kosakowo, Kosakowskie Centrum Kultury, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Oddziałów Gimnazjalnych w Pogórzu, Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Mostach, Dyrektor PUK PEKO.   

Lista utworów:

Biuletyn – wydanie specjalne