Strona główna forum Czat z Wójtem Czat z Wójtem 11.03.2013 Gospodarka śmieciowa w gminie Kosakowo

Gospodarka śmieciowa w gminie Kosakowo

Moderator: Wójt_Gminy_Kosakowo


Post Pn mar 11, 2013 7:28 pm
FilipK Użytkownik

Posty: 3
Kto wymyślił płacenie za śmieci na podstawie zużycia wody? Czy mamy przestać się myć? Czy mam zbudować sobie wychodek na podwórku jak dawniej bywało? Dlaczego inne miasta i gminy potrafiły w sposób uczciwy potraktować swoich mieszkańców, i zadbać by nie ucierpieli?


Posty: 1750
Po pierwsze to o nowym systemie rozliczeń o opłatach za śmieci zdecydował Sejm, a nie samorząd gminy. Samorząd ma odpowiadać za odbiór śmieci od mieszkańca. Po drugie radni, właśnie w trosce o dobro mieszkańców - i Pani/Pana i moje i ich samych- wybrali jeden z możliwych, w naszej opinii najbardziej sprawiedliwy, system opłat, choć każdy z tych systemów ma wady i zalety.
Najprostszy wydawał się być system od ilości osób. Jednak charakter gminy, turyści przebywający u nas w okresie letnim, nie meldowanie się w nowo wybudowanych domach czy nowo zamieszkałych lokalach oraz fakt, że od 2014 roku znika obowiązujący dotychczas system meldunkowy byłby po prostu trudny do ustalenia.

W drugim systemie- od powierzchni mieszkania dane są stabilne - ale zachodzi pytanie czy to ludzie produkują śmieci, czy metry kwadratowe powierzchni domów?

I wreszcie wybrany przez radę sposób trzeci – rozliczenie w zależności od ilości zużycia wody. Analiza zużycia jednostkowego wody m3 na osobę pokazuje, że im więcej osób mieszka w mieszkaniu, tym mniejsze jest jednostkowe zużycie wody na osobę. Bardzo podobnie jest z „wytwarzaniem” śmieci. Im więcej osób mieszka, tym wytwarzają oni więcej śmieci, ale mniej śmieci przypada na jedną zamieszkującą osobę.

System rozliczeń zależny od zużycia wody jest dość prosty do stworzenia, bo zużycie wody jest rejestrowane w domach i mieszkaniach za pomocą legalizowanych liczników. Koszty stworzenia bazy danych do rozliczeń wydają się tu być stosunkowo niskie.

Cena śmieci jest radykalnie mniejsza przy ich segregacji, dlatego wszyscy będziemy musieli nauczyć się segregacji odpadów (co zresztą jest słuszną ideą. Proszę także Szanownych Mieszkańców Gminy, którzy mają jakiekolwiek pytania co do nowej "Ustawy śmieciowej" o przyjście do Urzędu Gminy, gdzie pracownicy referatu Gospodarki Komunalnej udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Dokładne informacje znajdą Państwo również na stronie http://www.kosakowo.pl/strona/?q=node/893.

Dodatkowo w najbliższym czasie podamy do Publicznej wiadomości miejsce dyżurów w poszczególnych wsiach podczas, których pracownicy Ref. Gosp. Komunalnej będą udzielać informacji na temat ustawy śmieciowej oraz pomagać w wypełnianiu deklaracji.


Powrót do Czat z Wójtem 11.03.2013

cron