Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
Nasza droga do Niepodległości

Nasza droga do Niepodległości

Nasza droga do Niepodległości   11 listopada 2018 roku obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości. W całej Polsce zaplanowane są związane z tą rocznicą wydarzenia,  również w Gminie Kosakowo. W cyklu artykułów autorstwa pana Zygmunta Miszewskiego chcemy przybliżyć mieszkańcom wiedzę o […]

Czytaj dalej
Szkuty Rewskie, ks. Antoni Muchowski oraz Bernard Chrzanowski

Szkuty Rewskie, ks. Antoni Muchowski oraz Bernard Chrzanowski

SZKUTY REWSKIE W zaraniu procesu odzyskiwania po pierwszej wojnie światowej przez ziemie polskie niepodległości na wodach Zatoki Gdańskiej pływało 10 towarowych statków żeglugi przybrzeżnej z portem macierzystym: Rewa. Były nimi: „Friedrich Wilhelm”, „Oekonomie”, „Arvin”, „Eugenie”, „Helena”, „Henriette”, „Heinrich”, „Leopold”, „Vorwarts” […]

Czytaj dalej
Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza

Na przełomie 1989/90 roku, kiedy mieszkający od lat 14 w Rewie, Tadeusz Krzysztof przeszedł na emeryturę jego pasja historyka przerodziła się w stałe zajęcie. Powoli stał się autorytetem historii ziemi kosakowskiej. … „Pomny tej skupionej w jednym człowieku wiedzy historycznej […]

Czytaj dalej
Józef Stefan Klebba (1860-1931)

Józef Stefan Klebba (1860-1931)

Urodził się w Żelistrzewie w rodzinie wiejskiego kowala i zaraz po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę zawodu w warsztacie ojca. W wieku 28 lat buduje w Kosakowie kuźnię na działce nabytej od miejscowego gbura Głowienki. Usytuowanie kuźni w pobliżu zjazdu […]

Czytaj dalej