Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
Z dziejów oświaty na ziemi kosakowskiej po roku 1920
  • 29 października 2018
  • admin

Z dziejów oświaty na ziemi kosakowskiej po roku 1920

Obraz oświaty podstawowej na naszym terenie po roku 1920  nie przedstawiał się wcale tak źle, jak można by mniemać z powszechnego osądu tamtych czasów. Była to już oświata polska, ale oparta jeszcze na zasadach administracyjnych i społecznych odziedziczonych po pruskim […]

Czytaj dalej
NASZA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI
  • 29 października 2018
  • admin

NASZA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

100-lecie odzyskania niepodległości w mniejszym lub większym stopniu prowadzi każdego z nas do snucia refleksji o szerokim wachlarzu zagadnień. I to dobrze! Suma indywidualnych ocen stanowi o ogólnej wymowie rozpatrywanych problemów. Kiedy zaś ich istotą jest byt państwowy to dotyka […]

Czytaj dalej
4. 10 LUTEGO 1920 ROKU
  • 29 października 2018
  • admin

4. 10 LUTEGO 1920 ROKU

Data tak znamienita w historii Pomorza Gdańskiego, że można ją porównać tylko z pokojem toruńskim z roku 1466, kiedy to po 157 latach panowania krzyżackiego, nastąpił powrót tych ziem do Korony. Droga do 10 lutego 1920 roku w Pucku (Zaślubiny […]

Czytaj dalej
Nasza droga do Niepodległości

Nasza droga do Niepodległości

Nasza droga do Niepodległości   11 listopada 2018 roku obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości. W całej Polsce zaplanowane są związane z tą rocznicą wydarzenia,  również w Gminie Kosakowo. W cyklu artykułów autorstwa pana Zygmunta Miszewskiego chcemy przybliżyć mieszkańcom wiedzę o […]

Czytaj dalej
Szkuty Rewskie, ks. Antoni Muchowski oraz Bernard Chrzanowski

Szkuty Rewskie, ks. Antoni Muchowski oraz Bernard Chrzanowski

SZKUTY REWSKIE W zaraniu procesu odzyskiwania po pierwszej wojnie światowej przez ziemie polskie niepodległości na wodach Zatoki Gdańskiej pływało 10 towarowych statków żeglugi przybrzeżnej z portem macierzystym: Rewa. Były nimi: „Friedrich Wilhelm”, „Oekonomie”, „Arvin”, „Eugenie”, „Helena”, „Henriette”, „Heinrich”, „Leopold”, „Vorwarts” […]

Czytaj dalej
Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza

Na przełomie 1989/90 roku, kiedy mieszkający od lat 14 w Rewie, Tadeusz Krzysztof przeszedł na emeryturę jego pasja historyka przerodziła się w stałe zajęcie. Powoli stał się autorytetem historii ziemi kosakowskiej. … „Pomny tej skupionej w jednym człowieku wiedzy historycznej […]

Czytaj dalej
Józef Stefan Klebba (1860-1931)

Józef Stefan Klebba (1860-1931)

Urodził się w Żelistrzewie w rodzinie wiejskiego kowala i zaraz po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę zawodu w warsztacie ojca. W wieku 28 lat buduje w Kosakowie kuźnię na działce nabytej od miejscowego gbura Głowienki. Usytuowanie kuźni w pobliżu zjazdu […]

Czytaj dalej