W tym miesiącu nasz tradycyjne cykl, w którym opisujemy mieszkańców gminy
z prawdziwą pasją lub wyjątkowe miejsca, wybrzmi w rytmie marszowym. I to dosłownie.

Można na nich liczyć przy organizacji każdej uroczystości i imprezy wymagającej pompatycznych dźwięków. Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo powstała zaledwie cztery lata temu z inicjatywy byłego Wójta Jerzego Włudzika. Zorganizował ją i stworzył od podstaw jej kapelmistrz pan Zbigniew Kostrzewski. W chłodny lutowy wieczór (26.02.2015 r.) muzyczni pasjonaci zebrali się na pierwszej próbie. Początki – jak to zwykle bywa – nie były łatwe. Niemniej jednak rezultaty kilkuletnich starań przeszły najśmielsze oczekiwania.

Orkiestra liczy obecnie ponad 30 osób, w skład której wchodzą zarówno doświadczeni muzycy, jak i młodzi utalentowani instrumentaliści. Obecnie zespół obejmuje: 1 flet poprzeczny, 4 klarnety, 8 saksofonów (w tym 4 altowe, 3 tenorowe i 1 barytonowy),
4 waltornie, 3 puzony, 5 trąbek, 2 sakshorny, 1 baryton, 2 tuby
i sekcję perkusyjną (bęben wielki, werbel i czynele). Warto zwrócić uwagę na cyferkę przy waltorniach – to bowiem rzadkość, by w kameralnych zespołach orkiestrowych grały aż 4 rogi.

Chociaż przeważająca część repertuaru związana jest z tradycjami muzycznymi charakterystycznymi dla orkiestr dętych, to jednak kosakowscy instrumentaliści grają nie tylko marsze, utwory klasyczne i popularne, ale i muzykę regionalną ściśle związaną z Ziemią Kaszubską i Morzem Bałtyckim. Najkrócej rzecz ujmując – pełen profesjonalizm i wysoka kultura muzyczna.

Muzycy pod batutą swojego dyrygenta uświetniają m.in. gminne Dożynki, Dni Seniora, lokalne festyny, imprezy plenerowe i cykliczne święta państwowe. Prawdziwą gratką dla melomanów są jednak koncerty Orkiestry w Domu Kultury w Pierwoszynie lub Domu Kaszubskim w Dębogórzu. W trakcie ostatniego – noworocznego – mieliśmy okazję usłyszeć takie szlagiery jak Zacznij od Bacha, Apasionado, Caravan, Bamboleo, Happy Christmas.
A że owacjom na stojąco i bisom nie było końca, dzięki finałowemu akcentowi widownia mogła poczuć się jak w trakcie słynnych koncertów noworocznych Filharmoników Wiedeńskich: również bowiem na zakończenie pierwoszyńskiego koncertu – tak samo jak co roku 1 stycznia w Wiedniu – zabrzmiał jeden z największych przebojów muzyki klasycznej – Marsz Radetzkiego Johanna Straussa ojca.

Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo jest otwarta na odkrywanie muzycznych talentów, przede wszystkim wśród młodzieży. Niezapomniana atmosfera sprzyja rozwojowi swoich muzycznych pasji. Żeby dołączyć, wystarczy skontaktować się z kapelmistrzem (najlepiej telefonicznie: 501 613 200). Próby odbywają się w każdy czwartek w godz. 18-20 w salce Domu Kaszubskiego w Dębogórzu (wejście od strony dawnego sklepu).

W przyszłości Orkiestra planuje udział w prestiżowych przeglądach, konkursach
i festiwalach, jak również nieustanną promocję kultury morskiej i kaszubskiej – spod znaku licznych nut na pięciolinii.

Strona facebookowa: https://www.facebook.com/orkiestrakosakowo.