1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany także Świętem Pracy, dziś jest dla nas doskonałą i wyczekiwaną okazją na dłuższy urlop czyli wiosenny relaks.  Geneza tego święta jest jednak bardzo przykra i brutalna.

Obchodzone 1 maja Święto Pracy ma swój początek w 1886 r., kiedy w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, brutalnie stłumiony przez policję. Cztery lata później, by upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki.

W Polsce 1 maja od 1950 r. jest świętem państwowym. Pierwsze obchody miały miejsce w 1890 r. W okresie PRL-u święto było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Po upadku komunizmu Święto Pracy w Polsce straciło mocno na znaczeniu i dziś 1 maja ma przede wszystkim charakter symboliczny.

1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że większość sklepów, a także urzędów oraz punktów usługowych jest tego dnia nieczynnych.

Obecnie Dzień Pracy jest oficjalnym świętem w 66 krajach.