Data 1 maja – Święto Pracy, święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy to często długo wyczekiwana okazja na dłuższy urlop w maju. Chociaż ta okoliczność wydaje się radosnym czasem, to Święto Pracy ma dość krwawą historię w dziejach ludzkości. 

Nie wszyscy wiedzą, że dzień 1 maja czyli Święto Pracy albo inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzono już w XIX wieku. Ustanowiono je w 1889 roku po tym, jak 1 maja 1886 roku w Chicago klasa robotnicza zbuntowała się przeciwko fatalnym warunkom pracy w fabrykach przemysłowych. Bunt rozpoczął się od pochodu ulicami miasta, jednak nie spotkał się ze zrozumieniem ze strony właścicieli fabryk, którzy zaczęli zwalniać swoich pracowników. Doprowadziło to do krwawych walk, które Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych postanowiło upamiętnić ustanawiając Święto Pracy.

W Polsce Święto Pracy oficjalnie zostało ustanowione w 1950 roku, a szczególnie hucznie obchodziło się je w PRL-u. Wówczas władze organizowały liczne uroczystości czy pochody pierwszomajowe, które były okazjami do głoszenia haseł politycznych i rozpowszechniania ówczesnych ideologii. Po upadku komunizmu Święto Pracy w Polsce straciło mocno na znaczeniu i dziś 1 maja w Polsce ma przede wszystkim charakter symboliczny. 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że większość sklepów, a także urzędów oraz punktów usługowych jest tego dnia nieczynnych.