Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

fot. Marcin Krauze

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in. „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”. 

Uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w gminie Kosakowo rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie, a następnie o godzinie 11:00 delegacje kosakowskiego samorządu oraz przedstawiciele gminnych instytucji złożyli kwiaty przy pomniku Józefa Klebby – działacza niepodległościowego, mieszkańca gminy Kosakowo. Akcentem, który symbolicznie połączył nas z całą niepodległą Polską był hymn państwowy odśpiewany przez Chór Morzanie wspólnie z uczestnikami uroczystości.

Kwiaty pod pomnikiem Józefa Klebby złożyli: Wójt Gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z Zastępcą Marcinem Kopitzkim i ks. kanonikiem Janem Grzelakiem, 43. Baza Lotnictwa Morskiego, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Śliwiński wraz z radnymi Mirosławą Piotrowską i Bożeną Roszak. W imieniu sołtysów gminnych miejscowości, sołtys Dębogórza Józef Melzer, sołtys Mostów Alina Merchel i sołtys Kazimierza Grzegorz Flatau. W imieniu gminnych instytucji kultury dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Anna Paturej, dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury Tomasz Świercz. Związek Piłsudczyków RP oddział Kosakowo reprezentowali Władysław Paciuch, Antoni Wica i Sławomir Dzięgielewski, Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Kępy Oksywskiej reprezentował wiceprezes Antoni Horabik z małżonką. Wśród delegacji z kwiatami pojawili się również wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Puckiego i przewodnicząca Platformy Obywatelskiej Gminy Kosakowo Anna Wojtunik z członkiem zarządu Koła Platformy Obywatelskiej Gminy Kosakowo Mirosław Peliszke. Kwiaty złożyli także przedstawiciele stowarzyszeń: Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie na czele z prezes Danutą Tocke oraz przedstawiciele chóru Morzanie. Wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele szkół na czele z dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami. Rangę uroczystości nadały poczty sztandarowe stowarzyszeń i związków działających na naszym terenie.

fot. Marcin Krauze