15 lutego ruszyła rządowa usługa do rozliczania podatków za 2020 rok na platformie „Twój e-PIT”. Czas na rozliczenie z fiskusem mamy do 30 kwietnia br., w przypadku zeznania PIT 28 dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym do 1 marca br.

Podatnicy mają do wyboru trzy możliwości  – do systemu mogą wejść za pomocą:

  • profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej,
  • aplikacji mobilnej mObywatel,
  • lub za pomocą danych podatkowych (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Platforma „Twój e-PIT” www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit zawiera wystawione już formularze i wstępne rozliczenie, wystarczy jedynie przejrzeć, uzupełnić o przysługujące nam ulgi np. za korzystanie z internetu, nanieść korekty i zaakceptować.

W tym roku pojawiły się także cztery nowe ulgi podatkowe, które są związane z epidemią koronawirusa https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia 

Warto pamiętać, iż osoby, które złożą zeznanie podatkowe przez internet, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Fiskus ma na to 45 dni od daty złożenia zeznania.

fot. kadr z animacji promującej Twój e-PIT

Pamiętajmy o możliwości wsparcia organizacji pozarządowych poprzez przekazanie im 1% swojego podatku. Wystarczy, że w rozliczeniu podatkowym wskażemy konkretną organizację pożytku publicznego i podamy jej numer KRS. Przekazanie jednego procenta na rzecz organizacji pozwoli w  znaczącym stopniu  realizować ich cele i zamiary.