Woda to bardzo ważny element naszego życia. Warto więc zastanowić się, jak możemy dbać o ten cenny skarb i przypomnieć, że wodę trzeba szanować i chronić.

Dobrymi codziennymi nawykami jest oszczędzanie wody w kuchni i łazience.

 • Zwróć uwagę na domowy kran. Kran kapiący z prędkością 1 kropli na sekundę przynosi straty wody w ilości 0,5 l/h, co daje rocznie 4 700 litrów. Tę ilość wody można zaoszczędzić przez utrzymanie kranów w należytym stanie technicznym. W starym kranie zainstaluj perlator, który napowietrzy wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy lub zmień kran na nowy, oszczędzający wodę.
 • „Zakręcaj” wodę podczas szczotkowania zębów. Podczas ich mycia każdy z nas zużywa średnio nawet do 10 litrów wody, podczas gdy korzystając z kubka zużyjemy 0,5 l.
 • Korzystaj z prysznica. Kąpiel w wannie powoduje średnio zużycie 100 litrów wody, natomiast szybki prysznic powoduje, że zużywasz średnio 4 razy mniej wody.
 • Zastosuj dzielony system spłukiwania wody poprzez montaż odpowiedniej spłuczki w toalecie.
 • Używaj oszczędnych urządzeń AGD o małym zużyciu wody. Warto pomyśleć o optymalizacji procesów prania i zmywania poprzez pełne wykorzystanie pojemności tych urządzeń.
 • Zbieraj wodę z mycia warzyw czy owoców w kuchni (bez detergentów) i wykorzystuj ją do podlewania roślin.

Rozważnym postępowaniem w przydomowym ogrodzie możemy dodatkowo przeciwdziałać skutkom suszy, a przy okazji pomóc tym, którzy również cierpią z powodu niedostatku wody – roślinom i zwierzętom.

 • Zwiększaj retencję (wykorzystanie) wody na swojej nieruchomości (zbiorniki na deszczówkę, studnie chłonne, ogrody deszczowe, oczka wodne).
 • Minimalizuj powierzchnie utwardzane. Stosuj powierzchnie przepuszczalne dla wody.
 • Inwestuj w zieleń wszędzie gdzie tylko możesz: domowe ogródki, balkony, zielone dachy i ściany. Zrezygnuj z częstego koszenia trawy (gleba przy skoszonej trawie szybciej wysycha) lub zamieniaj trawniki na łąki kwietne, które doskonale zatrzymują wodę.
 • Roślinność w ogrodzie podlewaj wieczorem co przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody.
 • Rozważnie używaj nawozów sztucznych. Staraj się wybierać nawozy naturalne. Dotyczy to również naszych przydomowych ogródków czy działek. Używanie naturalnych nawozów w znaczący sposób redukuje ilość przedostających się do wód gruntowych nawozów sztucznych, które ją zanieczyszczają.
 • Ustawiaj poidełka dla ptaków, a gdy masz ogród także dla bardziej przyziemnych zwierząt, jak np. jeże. Pszczołom wystarczy miska z wodą z wilgocią na kamieniach, patyczkach, szyszkach lub ewentualnie mchu. Poradzą sobie z piciem, a nie będą ryzykowały utopienia się.

Co jeszcze można zrobić, aby chronić wodę?

 • Warto myśleć o wyborach konsumenckich – ubrania, jedzenie czy inne produkty wymagają nieraz dużo wody do ich wyprodukowania. Ograniczaj swoją konsumpcję: zapobiegaj powstawaniu odpadów, dokonuj przemyślanych zakupów, korzystaj wielokrotnie z przedmiotów, które posiadasz, wymieniaj się przedmiotami ze znajomymi/sąsiadami, naprawiaj, nie marnuj żywności.
 • Nie wyrzucaj żadnych odpadów do wód ani do toalety, w tym nie wylewaj żadnych chemicznych substancji ciekłych do zbiorników wodnych/kanalizacji deszczowej. Na stronie swojego urzędu gminy sprawdź, jak należy segregować odpady i co robić z odpadami nietypowymi. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiednich informacji, zadzwoń do właściwego wydziału ochrony środowiska.
 • Jeżeli masz szambo, dbaj o jego szczelność i regularny wywóz nieczystości przez uprawnione firmy opróżniające zbiorniki bezodpływowe. PAMIĘTAJ: Twój urząd gminy ma prawo Cię skontrolować i prosić o przedstawienie umowy/rachunków na wywóz nieczystości ciekłych.
 • Używaj detergentów z napisem „biodetergenty”. Są to specjalne środki, które ulegają rozkładowi w wodzie w przyjazny dla środowiska sposób, dzięki czemu nie naruszają równowagi w nim panującej i nie zanieczyszczają go.
 • Samochody myj w myjniach samochodowych lub w miejscach wyznaczonych do tego przez zarządców spółdzielni, wspólnot, władze gminy.

Życie w zgodzie z naturą przynosi nie tylko ekologiczne korzyści, ale również ekonomiczne i zdrowotne.  Każde pożyteczne działanie ma sens, a suma wysiłku wielu ludzi może zmienić świat. Razem chronimy środowisko.

Uwaga!!! Nie wolno wody deszczowej (roztopowej) z nieruchomości odprowadzać:

 • do kanalizacji sanitarnej,
 • na ulicę lub na teren działek sąsiednich