Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. To święto ma na celu popularyzowanie szacunku do polskiej flagi, głoszenia postaw patriotycznych, ale też poszerzania wiedzy o polskich symbolach narodowych. Tego dnia polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach i ulicach. Dzisiaj również i w naszych gminnych miejscowościach można zaobserwować ten patriotyczny charakter. Polskie flagi są wyeksponowane na słupach oświetlenia ulicznego przy głównych węzłach komunikacyjnych gminy.

Nową formą uczczenia i szerzenia tego święta jest noszenie tzw. kokardy narodowej, czyli kolistej rozetki w barwach biało-czerwonych. W tym dniu organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne. Poza Dniem Flagi obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.