„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami zaopiekujmy się Ziemią.

Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu”

                                                                                                                                                                              Anonim               

 

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które w Polsce obchodzone jest od 1990 roku. To świetna okazja do upowszechniania właściwego postępowania proekologicznego. W tym dniu szczególnie przypominamy o współodpowiedzialności za czystość naszej planety. To właśnie od naszych codziennych postępowań zależy jaki będzie ekosystem w naszej przyszłości i dla kolejnych pokoleń. Dlatego warto już dziś w swoją codzienność wprowadzić dobre dla przyrody nawyki, tj.:

  • Ograniczmy konsumpcje, dzięki temu generujemy zmniejszenie ilości produkowanych opadów w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przy temacie zakupów warto pamiętać o produktach, w których wykorzystuje się opakowania z materiałów recyklingowych(są one oznaczone znakiem specjalnym). Ponadto możemy minimalizować zużycie plastiku, który jest jednym z najdłużej rozkładających się surowców, a jest najczęściej wykorzystywany w produkcji opakowań. Dlatego w naszych prostych decyzjach zakupowych dokonujmy proekologicznego wyboru jakim są napoje w szklanych butelkach, torebki wielorazowego użytku lub tylko te wykonane z papieru.
  • Segregujmy odpady, dzięki temu przyczyniamy się do zwiększenia produkcji z surowców pozyskanych z recyklingu i mniejszym zużyciem drogocennych naturalnych zasobów. Dlatego świadomie i właściwie segregujmy śmieci. Jeśli mamy wątpliwości jak to robić zachęcamy do skorzystania z artykułu – TUTAJ .
  • Oszczędzajmy wodę i energię – myjąc ręce korzystajmy z łagodnego strumienia wody, a przy wyborze sprzętu elektrycznego decydujmy się na ten energooszczędny. W oszczędzaniu wody pomogą nam odpowiednio dobrane urządzenia tj. perlator, czyli nakładka do baterii kuchennych i łazienkowych, która napowietrza strumień wody i optycznie staje się większy. Szybko reagujmy na awarie hydrauliczne, a ewentualne wymiany uszczelek nie odkładajmy na później, bo generują litry zmarnowanej wody. Nie zapominajmy o wyłączaniu światła wychodząc z pomieszczeń oraz o odłączaniu sprzętów z kontaktów elektrycznych.

Każdy z nas ma wpływ na środowisko to od nas zależy czy jest on jedynie negatywny. W naszej codzienności na każdym kroku możemy zwrócić uwagę na „eko zmianę”. Dzień Ziemi to doskonała okazja by wdrożyć w nasze życie, któryś z powyższych sposobów na oszczędzanie środowiska. Pamiętajmy o tym, nie tylko dzisiaj – dbajmy o środowisko!