Kalendarz zawiera wiele świąt są to święta zarówno państwowe jak i kościelne, które obchodzimy z większym lub mniejszym zainteresowaniem. Jednak jest data dla większości z nas, która bywa ważniejsza od całej reszty, niewątpliwie taką datą jest 26 maja, czyli Dzień Matki. Święto, którego celem jest podziękowanie mamom za trud, miłość i troskę włożone w nasze wychowanie.

W Polsce oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe pojawiło się w 1914, a obchodzone było po raz pierwszy w Krakowie. Do II wojny światowej nie przypadało w jeden konkretny dzień. Obecnie Dzień Matki obchodzimy 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał ważną częścią naszej tradycji.

Dzień ten ma swoje odpowiedniki niemal w każdym kraju na świecie, jednak nie jest on obchodzony tego samego dnia. W niektórych krajach Dzień Matki świętuje się 8 marca razem z Dniem Kobiet. Najwięcej krajów, w tym USA, Kanada, Ukraina, Niemcy, Włochy i Chiny świętują w drugą niedzielę maja. W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii jest to czwarta niedziela Wielkiego Postu. W krajach arabskich i na Bliskim Wschodzie Dzień Matki obchodzony jest często 21 marca. We Francji i Szwecji – w ostatnią niedzielę maja.

W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii, po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Uważała ona, że domowe obowiązki rodzicielek są niedoceniane i bagatelizowane oraz należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin. Święto miało też zbliżać rodziców do swoich dzieci. Kilka lat później do Ann dołączyła jej córka Julia Ward Howe i w roku 1905 ustanowiły one pierwszy Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych. Święto to spodobało się mieszkańcom Ameryki na tyle, że w roku 1914 Kongres Amerykański uznał Dzień Matki za święto narodowe. W USA Dzień Matki jest świętem narodowym. Przed domami i instytucjami państwowymi pojawiają się flagi, a w miastach organizowane są imprezy i pikniki rodzinne.

Geneza bogini – matki ukazywana była już z starożytnym Rzymie i Grecji. Jednak dużo wcześniej, wśród pierwotnych ludów, gdy tylko w ludziach przebudziła się świadomość, rodzicielstwo było najważniejszą rolą człowieka, a szczególnie kobiety. Starożytne egipskie teksty mówią o niezwykłej roli matek w ówczesnym świecie. Kobietom będącymi matkami okazywano najwyższy szacunek, utożsamiając ich role z boginią Izydą, która była ucieleśnieniem idealnej matki, żony i pani domu. Poza tym dzięki magii płynącej z miłości potrafiła leczyć i opiekować się chorymi. Grecki kult matki – bogini sięga samego zarania greckich dziejów. Od początku czczono tam Gaję, czyli Matkę Ziemię. Była ona uosobieniem przyrody, która niczym matka opiekowała się żyjącymi na ziemi ludźmi.

Dzień Matki to czas kiedy dzieci nie zależnie od tego ile mają lat spędzają czas z mamami, dziękując im za ich oddanie, zaangażowanie i ogrom matczynej miłości.

W ten wyjątkowy dzień wszystkim mamom, mieszkankom naszej gminy składamy najserdeczniejsze życzenia. To dzięki Waszemu bezinteresownemu oddaniu i miłości rodzinne więzi stają się silniejsze. Niech każdy dzień przynosi Wam radość i spokój, a miłość dzieci ukoi wszelkie codzienne troski.  Wszystkiego co najlepsze!

Źródło: www.naszeszlaki.pl