Od 25 marca szkoły prowadzą zdalne nauczanie, a e-learning jest obowiązkowy dla każdego ucznia. Nauka w domu jest jednym z najważniejszych rozwiązań w czasie epidemii, które pozwala na utrzymanie izolacji i ochronę przed zachorowaniem na COVID-19. Jeszcze w kwietniu gminne szkoły przekażą najbardziej potrzebującym rodzinom 40 komputerów, które gmina Kosakowo zakupiła ze środków Ministerstwa Cyfryzacji.

Tuż po uruchomieniu przez Ministerstwo Cyfryzacji środków unijnych za zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli, natychmiast wystąpiliśmy o dotację w kwocie ponad 70 tysięcy złotych – informuje Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Te środki pozwoliły na zakup 40 komputerów do nauki zdalnej dla uczniów z gminnych szkół, a sprzęt będą otrzymywały w pierwszej kolejności rodziny wielodzietne. W ten sposób chcemy ułatwić naukę dzieciom i młodzieży, zależy nam, aby jeden komputer mogły używać najwyżej dwie osoby.

Do każdego z zakupionych komputerów, ze środków własnych zakupiliśmy ponadto, w zestawach, torby i myszki – uzupełnia Marcin Kopitzki, Zastępca Wójta Gminy Kosakowo. – Dzięki temu uczniom  łatwiej będzie korzystać z programów edukacyjnych i stron internetowych, a sam sprzęt będzie lepiej chroniony, np. podczas przenoszenia.

W pierwszej kolejności zakupione komputery trafią do dyrektorów szkół, którzy mają najlepszą wiedzę, komu je przekazać. Szkoły dbają równocześnie, aby zdalne lekcje były jak najciekawsze i prowadzone w możliwie najlepiej przystępny sposób.

Do akcji wspierania uczniów w e-learningu włączył się także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej:

http://gops.kosakowo.com/potrzebne-laptopy-dla-dzieci/

Każdy, kto ma w domu zbędny komputer w dobrym stanie technicznym, z systemem operacyjnym Windows7 – Windows10, może go przekazać za pośrednictwem GOPS do rodzin, których dzieci nie posiadają wystarczającej ilości sprzętu komputerowego, do nauki w domu.