Szanowni Państwo!
Gmina Kosakowo znajduje się w zasięgu AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ ( ASF), na tzw. OBSZARZE OBJĘTYM OGRANICZENIAMI, w którym stwierdzono przypadki ASF u dzików. Jest to drugi z trzech poziomów restrykcji, wprowadzanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce.
Na terenie gminy umieszczone są tablice ostrzegawcze ( koloru żółtego) o treści:
„UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ STREFA OBJĘTA SKAŻENIEM U DZIKÓW”
GDY ZNAJDZIESZ MARTWEGO DZIKA ZADZWOŃ NA NUMER ALARMOWY 112. SŁUŻBY WDROŻĄ STOSOWNĄ PROCEDURĘ.
Każdy fakt znalezienia padłej świni/dzika ( także w wyniku potrącenia) należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).
AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ – INFORMACJE OGÓLNE
Czym jest afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.
Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.
Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) – dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.
Czym jest wywołany afrykański pomór świń?
Chorobę nazywaną afrykańskim pomorem świń (ASF – z angielskiego „African swine fever”) wywołuje wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV).
Czy afrykański pomór świń zagraża ludziom?
NIE. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.
Czy afrykański pomór świń zagraża zwierzętom innym niż świnie, dziki i świniodziki?
NIE. Wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, las, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy) jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
Afrykański pomór świń to szybko rozprzestrzeniająca się wirusowa choroba zakaźna. Obowiązuje zakaz wwożenia na teren UE produktów pochodzenia zwierzęcego. Osoby powracające zza wschodniej granicy powinny pamiętać, że ze względu na bezpieczeństwo nie wolno im wwozić produktów odzwierzęcych, takich jak mięso, wędliny, jaja czy nabiał. Zwiększone zostały kontrole samochodów przewożących trzodę chlewną. Na przejściach granicznych na lotniskach rozwieszono dodatkowe plakaty informujące o zakazie importu produktów. Kontrolowane są także przesyłki pod kątem produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego. Wszystkie te działania mają oczywiście na celu ustrzeżenie naszego kraju przed ewentualnym dostaniem się niebezpiecznego afrykańskiego pomoru świń.
Wobec wdrożonych ograniczeń związanych z ASF wynikających z dyrektyw Komisji UE na terenie naszej gminy nie wolno odławiać , ani przesiedlać dzików.
Prosimy o niedokarmianie zwierząt oraz zabezpieczenie swoich śmietników, tak aby nie zwabiać dzików do terenów zamieszkałych.