W ostatni weekend sierpnia tysiące wolontariuszy wyruszy na plaże, żeby zebrać śmieci pozostawione tam przez nieodpowiedzialnych turystów. Stowarzyszenie Czysta Polska, które zorganizowało już dziesięć edycji akcji Czyste Tatry, przyjeżdża również nad morze. W ramach akcji Czysty Bałtyk, 27 sierpnia wysprzątany zostanie Półwysep Helski, a 28 sierpnia wybrzeże w Trójmieście i okolicach.

Ten rok jest wyjątkowy – mówił założyciel Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik. – Po raz dziesiąty posprzątaliśmy z naszymi wolontariuszami Tatry, a teraz ruszamy nad Bałtyk! Warto pamiętać, że naszą główną misją nie jest posprzątanie plaż, ale edukacja i zmiana świadomości. Musimy wszyscy podjąć wysiłek, by zmniejszyć wykorzystanie tworzyw sztucznych w naszym życiu i zadbać o to, by odpady mogły zyskać drugie życie. Wierzę, że we współpracy z gminami oraz naszymi partnerami strategicznymi: Biedronką oraz Garnier uda nam się zasiać ziarno miłości i dbałości o przyrodę!

Wielkie sprzątanie plaż potrwa dwa dni i będzie połączone z konferencją naukową w Olivia Business Center, poświęconą ochronie ekosystemów morskich. Za ten element inicjatywy odpowiada United Nations Global Compact – największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Założona w 2000 roku przez sekretarza ONZ Kofi Anana, zrzeszająca obecnie ponad 10 000 członków.

W wydarzeniu wezmą również udział liczni ambasadorzy. Wśród nich znaleźli się: Katarzyna Bujakiewicz, Robert Korzeniowski, Paweł Deląg, Rafał Sonik, Mateusz Ligocki, Iga Krefft, Ola Kutz, czy Kaja Soboń. Inicjatywę wspierają również twórcy internetowi. Youtuberzy oraz tikotokerzy mają ogromny wpływ na młodych ludzi oraz ich postawy i postrzeganie świata. Na swoich kanałach będą podnosić świadomość ekologiczną i zwracać swoim fanom uwagę na problemy środowiska naturalnego. Środowiska, które musimy chronić, bo bez niego nie będziemy w stanie przetrwać na Ziemi.

27 sierpnia wolontariusze posprzątają Półwysep Helski. Punkty mobilne rozmieszczone będą we Władysławowie (2 punkty), Chałupach, Juracie, Jastarni oraz Helu (2 punkty). Wieczorem tego samego dnia w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa, a w sobotę sprzątać będziemy plaże w Trójmieście i dwóch sąsiednich gminach. Tutaj punkty mobilne znajdować się będą w Gdyni, Gdańsku, Pucku oraz Rewie (Gmina Kosakowo).

Żeby wziąć udział w pierwszej edycji akcji Czysty Bałtyk, należy zarejestrować się poprzez stronę www.czystapolska.org.pl. W dniu akcji, każdy wolontariusz odbierze we wskazanym punkcie mobilnym swój pakiet startowy, na który złożą się worki, rękawiczki oraz niewielki prowiant od partnerów akcji. W tych samych punktach będzie również możliwa rejestracja w dniu wydarzenia, choć liczba wolontariuszy będzie ograniczona.

Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby do włączenia się w tą cenną regionalną inicjatywę.