Stowarzyszenie Kaszuby Północne Lokalna Organizacja Turystyczna wydało kolejną publikację przedstawiającą piękno naszego regionu. Wydawnictwo pt. „Aleje na 4 pory roku. Naturalnie, Kaszuby Północne” to przyrodniczy przewodnik szlakiem najpiękniejszych, najciekawszych i najstarszych alej Kaszub Północnych.

Podczas wędrówki poznamy historię tych stron, położenie oraz zgłębimy wiedzę na temat otaczających nas przyrodniczych skarbów. Z kolei współczesne i dawne fotografie, które znajdziemy w przewodniku, z jednej strony cieszą oko, z drugiej pokazują,  jak ważnym elementem krajobrazu są korytarze ekologiczne.

Wśród najpiękniejszych alei umieszczonych w publikacji znajdziemy aleję lipową w Mostach zlokalizowaną przy ul. Lipowej. Znajdują się w niej 24 drzewa z gatunku lipa drobnolistna, każde w wieku ok. 40 lat, które zostały ustanowione pomnikami przyrody. W okolicy znajdziemy także pomnik 2 Morskiego Pułku Strzelców poległych we wrześniu 1939 r. oraz pomnik przyrody w Mostach – jesiony przy ulicy Nadmorskiej.

Drzewa są często najstarszymi świadkami lokalnej historii, niejednokrotnie starszymi od zabytków architektury czy pomników upamiętniających wydarzenia historyczne. By mogły cieszyć oczy naszych dzieci i wnuków, potrzebują profesjonalnej opieki – podpowiada nam przewodnik „Aleje na 4 pory roku. Naturalnie, Kaszuby Północne”.

Przewodnik można znaleźć tutaj oraz pobrać [PDF].