Dziś, 30 sierpnia br. w Urzędzie Gminy Kosakowo odbyło się wręczenie aktów nadania awansu na stopień nauczyciela mianowanego pracownikom gminnych placówek oświatowych, którzy z powodzeniem zdali w lipcu br. egzamin zawodowy.

Karta Nauczyciela – ustawa z 1982 r. regulująca prawa i obowiązki nauczycieli do 1 września 2022 r. przewidywała 4 stopnie awansu. Każdy nauczyciel rozpoczynał swoją karierę zawodową od stopnia stażysty, następnie nauczyciela kontraktowego czyli stopnia nadawanego przez dyrektora szkoły, po którym przygotowuje się 2 lata i 9 miesięcy do awansu na nauczyciela mianowanego. Organizatorem tego ostatniego egzaminu jest organ prowadzący szkoły, czyli gmina. Teraz przed nauczycielami staż przygotowujący do uzyskania najwyższego stopnia awansu – tytułu nauczyciela dyplomowanego.

Po pomyślnie zdanym egzaminie przyszedł czas na wspólne spotkanie i ślubowanie, po którym zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki uroczyście wręczył akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. W tym roku w naszej gminie ten tytuł zdobyło 14 nauczycieli: pięciu ze Szkoły Podstawowej w Mostach, trzech ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu, trzech ze Szkoły Podstawowej w Kosakowie oraz trzech ze Szkoły Podstawowej w Dębogórzu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na tą mniej oficjalną, kiedy przy wspólnej kawie nauczyciele opowiadali o emocjach, jakie im towarzyszyły przed i w trakcie egzaminu. Teraz przed nimi dwuletnia praca w charakterze nauczyciela mianowanego i działanie przygotowujące do kolejnego awansu w celu uzyskania najwyższego stopnia czyli nauczyciela dyplomowanego.

Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Trzymamy kciuki za dobre przygotowanie do kolejnego egzaminu, aby wiedza jaką wykażą się przed przyszłą komisją egzaminacyjną była na tak wysokim poziomie, jak ta, zaprezentowana podczas tegorocznych awansów zawodowych.