Baltic Independent Film Festival Mechelinki, który odbędzie się 29-30 czerwca 2019 w Mechelinkach, to nowe wydarzenie na mapie polskich festiwali filmowych. Ideą festiwalu jest promowanie młodych twórców oraz ich filmów, które są bezkompromisowe, aktualne i autorskie. W konkursie wyłonimy zwycięzców w pięciu kategoriach: fabuła, dokument, animacja i eksperyment oraz nagroda za najlepsze zdjęcia ufundowana przez firmę Cinelight.

Jest to festiwal dla filmowców i miłośników kina, oczywiście w pełni „independent”. Chcemy, żeby ta niezależność miała swoje odbicie w Waszym pobycie u nas. Będzie twórczo, inspirująco i swobodnie! Chcemy, by ten festiwal, poprzez networking, wykłady i rozmowy, pomagał w rozumieniu branży filmowej, wyboru swojej drogi życiowej czy kariery. Zaprosiliśmy, oprócz samych filmowców, szkoły filmowe, instytuty finansujące kino, dystrybutora, czy też przedstawicieli domu produkcyjnego Papaya. Przez cały festiwal będziemy zastanawiali się nad pojęciem „independent” i jego znaczeniem w kontekście kina. Będziemy próbowali je zrozumieć i odnaleźć w współczesnym świecie.

Wszystko to odbywać się będzie w pięknej scenerii. Ugościły nas Mechelinki, nadmorskie miasteczko, które swoją kameralnością i kolorytem sprawi, że Wasz pobyt na naszym festiwalu będzie wspaniałym przeżyciem.

Co będzie się na nim działo?

Przygotowaliśmy dla Was dwa intensywne dni, wypełnione ciekawymi spotkaniami, wykładami, prezentacjami, warsztatami i oczywiście pokazami filmów. Każdy z festiwalowych dni rozpoczynamy „Śniadaniem Filmowym” na plaży, na które serdecznie Was zapraszamy. Jest to inicjatywa, która ma pozwolić nam się poznać, porozmawiać, rozpocząć miło dzień przy szumie fal Zatoki Puckiej. Wszyscy są mile widziani!

W samo południe, na plaży w Mechelinkach, rozpocznie się część panelowa, na której będziemy gościć m.in. Krzysztofa Zanussiego, Konrada Śniadego, Mariannę Zydek, Julię Wyszyńską, Tadeusza Króla, Zdzisława Najdę, Marka Skrobeckiego, Martę Kacprzak, Agnieszka Suchora i wielu innych. Przy głównej alei w Mechelinkach będzie można uczestniczyć w pokazie charakteryzacji filmowej, a na scenie będą się odbywać warsztaty dla dzieci „Jak powstaje film?”.

Równolegle w naszym festiwalowym kinie będą emitowane filmy nominowane w konkursie oraz projekcje specjalne, połączone ze spotkaniami z twórcami (m.in. „Stan posiadania” reż. Krzysztof Zanussi, „W służbie narodu” reż. Andrzej Mańkowski).

W najbliższą sobotę o godz. 20:30 na scenie w Mechelinkach rozpocznie się Gala Finałowa, w trakcie której ogłosimy wyniki konkursu i wręczymy nagrody. Po gali do późnych godzin nocnych będzie można oglądać najlepsze filmy wyłonione przez nasze jury w konkursie.

 

Jakie tematy będą poruszane na prelekcjach?

Wybrane panele:

 • Krzysztof Zanussi – rozmowa o współczesnym młodym kinie i pojęciu niezależności artystycznej.
 • Konrad Śniady i Marcin Mosakowski – Niespodziewane zalety wideo internetowego, i jak odmienia ono film. Żyjemy w czasach, w których Internet przestał być tylko platformą dla śmiesznych wideo o kotach, a staje się miejscem, gdzie wartościowe filmy mogą odnaleźć największą widownię. Na czym polega praca twórcy filmu internetowego, co daje, ale też jakie stawia wyzwania – opowiedzą dwaj twórcy.
 • Marianna Zydek„Aktor- praktyczna instrukcja obsługi” – rozmowa o znaczeniu aktora w produkcjach niezależnych oraz o tym, jak powinna wyglądać modelowa współpraca aktor-reżyser.
 • Marek Skrobecki i Kazimierz Wierzbicki – „ Była nuda, a są cuda” – o studiu filmowym Trefl, które produkuje bajkę animowaną „Rodzina Treflików”
 • Zdzisław Najda„Przed obrazem i po obrazie” – Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ale czy na pewno? Jak pracować ze światłem, aby wykreować pożądany przez siebie obraz? Czy inni będą go postrzegać tak jak ja, albo jego twórca? Każdy obraz opisuje czyjeś spojrzenie na coś. Wykonany jest z określonego punktu widzenia. Jaki jest cel sztuki operatorskiej? Zachwyt oczu i umysłu? Ukazanie stanu wewnętrznego bohatera? Jak płynnie balansować między ruchem, a statyką.
 • Elżbieta Benkowska„Od zebra do reżysera” – Od zawsze chciałeś robić filmy, przygotowałeś już nawet półkę na Oscara i Złotą Palmę, ale jest tylko jeden problem… Jak zacząć? Czyli rozmowa o pierwszych krokach w branży filmowej.
 • Tadeusz Król„Od pomysłu do filmu” – o emocjonalnej (a także formalnej) stronie okresu przed realizacją pierwszego ważnego filmu. Radość i smutek, nadzieja i rozczarowanie.
 • Studio Munka, prowadzi Michał Hudzikowski – o możliwościach finansowania projektów filmowych dla młodych twórców.
 • Marta KacprzakHistoria współpracy z legendą punk rocka – Iggy’m Pop’em oraz zastosowanie techniki animacji w muzyce i kinie” – Rozmowa o twórczych początkach, realizowaniu wizualnej strony koncertów oraz pracy nad teledyskami. Podczas rozmowy dowiecie się co o jej filmie „Lust for Life”, zrealizowanym w ramach Papaya Films Orginal Series, powiedział sam Iggy Pop i jak wygląda praca przy tak skomplikowanych i pochłaniających projektach.
 • Julia Wyszyńska – „Być independent, pomimo” – jak być independent pomimo gigantycznego kryzysu wizerunkowego, lawiny hejtu, wszechogarniającego poczucia utraty gruntu pod nogami. Podczas spotkania chciałabym podzielić się kilkoma wnioskami, spostrzeżeniami, jakie pojawiły się po sytuacji ze spektaklem „Klątwa”. Nie mam złotych środków, ani uniwersalnych porad jak radzić sobie z hejtem, ale po byciu w samym epicentrum szamboburzy wiem o paru sprawach, o których każdy twórca powinien być poinformowany już na samym początku swojej drogi zawodowej.

Jakie będą atrakcje?

 • Śniadanie Filmowe – spotkanie networkingowe na plaży: jemy, pijemy kawę, rozmawiamy, poznajemy się
 • Spotkania panelowe – znani reżyserzy, młodzi filmowcy, producenci, inwestorzy, animatorzy, szkoły filmowe, Studio Munka, wykładowcy, aktorzy (na plaży), dystrybutorzy
 • Pokazy filmów w festiwalowym kinie (Dom Kultury w Pierwoszynie) – pokazy specjalne, spotkania oraz pokazy konkursowe
 • Warsztaty dla dzieci „Jak powstaje film?”
 • Pokazy charakteryzacji filmowej

Konkurs?

Baltic Independent Film Festival to międzynarodowy konkurs filmów niezależnych. Jury wybierze zwycięzców w pięciu kategoriach: fabuła, dokument, animacja, eksperyment oraz najlepsze zdjęcia ufundowana przez firmę Cinelight. Zwycięzców wyłoni jury w składzie: dr Joanna Sarbiewska, Zdzisław Najda, Andrzej Mańkowski.

Na konkurs wpłynęło 250 filmów z całego świata. Na festiwalu będziemy mieć możliwość obejrzenia 33 filmów, wyłonionych przez jury.

https://balticindependent.com

https://www.facebook.com/balticindependent

https://www.instagram.com/biff.poland/

Organizatorem festiwalu jest Kosakowskie Centrum Kultury oraz Gmina Kosakowo.

Inicjatorem i producentem jest firma Czarna Zebra.

!! Do zobaczenia w Mechelinkach !!