Od 17 listopada do 14 grudnia 2021 r. mieszkańcy gminy Kosakowo mogą skorzystać z bezpłatnych badań krwi w kierunku raka prostaty. Badania będą wykonywane w przychodni Medicorum Centrum Zdrowia w Galerii Szperk (ul. Płk. Stanisława Dąbka 338, Gdynia) i są dedykowane dla mężczyzn 40+.

Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn po raku płuc, dlatego zapobieganie i wczesne badania przesiewowe są bardzo ważne. Badanie poziomu PSA jest najczęściej stosowanym markerem do oceny ryzyka raka prostaty. Obserwuje się silny związek między stężeniem PSA a uszkodzeniem struktury prostaty. Specyficzny antygen prostaty, PSA (ang. Prostate Specific Antygen)  jest uwalnianym do krwi białkiem, wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty, co przesądza o jego specyficzności jako biochemicznego markera stanów fizjologicznych i patologicznych gruczołu. Badanie może pomóc zidentyfikować stany łagodnego rozrostu, nowotworu, zapalenia gruczołu krokowego. U pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem prostaty, oznaczenie PSA może pomóc potwierdzić lub wykluczyć przerzuty do kości.

Zachęcamy do rejestracji na badanie telefonicznie pod numerem 783 900 700 lub osobiście w placówce Medicorum.