Wychodząc naprzeciw napływającym do naszego kraju wschodnim sąsiadom z Ukrainy uruchomiono specjalny system oferujący usługi medyczne. Serwis ma z jednej strony pomóc uchodźcom, z drugiej odciążyć system publicznej opieki zdrowotnej w całym kraju. Dzięki wygodnej usłudze obywatele Ukrainy mogą m.in.  umówić teleporadę.

Serwis medyczny: www.onlayn-likar.com został błyskawicznie opracowany przez przychodnię telemedyczną Dimedic, jako odpowiedź na wojnę i ucieczkę ludności cywilnej do Polski. Nowoczesny i wygodny system, uruchomiony specjalnie na potrzeby uchodźców, jest całkowicie bezpłatny, a usługa jest świadczona po ukraińsku.

Serwis ma dwa zastosowania: konsultacja medyczna on line – teleporada oraz możliwość automatycznego przedłużania recept (przy chorobach przewlekłych). Ponadto oferuje też dwa sposoby kontaktu, czyli rejestrację on line lub przez telefon. Lekarz oddzwania w ciągu 2 godzin, a przedłużenie recepty jest automatyczne.

W ramach systemu uchodźcy mogą skorzystać z pomocy takich specjalistów jak: lekarze rodzinni, interniści, pediatrzy, chirurdzy czy ginekolodzy, codziennie w godz. 08:00-20:00 (również w niedziele i święta).  Co ważne, asystenci medyczni i lekarze mówią po ukraińsku, ale także w języku angielskim czy rosyjskim.

Celem nowego i wygodnego serwisu jest przede wszystkim pomoc Ukraińcom, ale ma on także odciążyć system publicznej opieki zdrowotnej w całej Polsce. Jednak, aby skorzystać z bezpłatnych konsultacji, niezbędne jest posiadanie statusu uchodźcy (potwierdza go stempel w paszporcie, wbity po 24 lutego 2022 lub inny dokument).