Szanowni Państwo, otrzymaliśmy wiadomość od głównego, ogólnopolskiego organizatora Biegu Tropem Wilczym – Fundacji Wolność i Demokracja, iż są zmuszeni ponownie przełożyć termin biegu. Treść wiadomości poniżej:

 

„Organizatorzy lokalnych biegów Tropem Wilczym – największego biegu pamięci na świecie. 

 Tegoroczna edycja spleciona jest z trudną sytuacją walki z epidemią covid-19. Boryka się z tym cały świat, na każdej przestrzeni życia społecznego. Nasz bieg upamiętnia tych, którzy funkcjonowali w najtrudniejszych życiowych okolicznościach, czując się ich spadkobiercami musimy zrealizować nasz projekt pomimo trudności, uwzględniając obowiązujące nas obostrzenia i przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników biegu. Bieg Tropem Wilczym jest symultanicznym działaniem tysięcy organizatorów lokalnych, działających przy zorganizowaniu biegów kilkudziesięcio, kilkuset osobowych a nawet kilku tysięcznych. Dla wszystkich musimy znaleźć wspólne rozwiązanie. Dzisiejsza sytuacja epidemiczna, dzisiejsze obostrzenia niestety wykluczają możliwość zrealizowania biegu dla większości terenowych inicjatyw. W związku z czym z przyczyn od Państwa i od nas niezależnych i jednocześnie wychodząc naprzeciw Państwa apelom, musimy zrezygnować z nierealizowalnego dla większości z Państwa terminu 16 maja 2021 i przenieść go na czas dający gwarancję odbycia się biegu we wszystkich zgłoszonych miejscowość. Takim terminem będzie 15 sierpnia br

Zmiany terminu dokonaliśmy w oparciu o wymogi sytuacji epidemicznej wykluczającej zorganizowanie biegu w planowanym terminie. Z wiadomości jakie do nas Państwo wysyłaliście mieliśmy wgląd w sytuację regionów: większość Organizatorów lokalnych nie otrzymała zgody na wynajem obiektów, z organizacji biegu w terminie majowym musiało zrezygnować wielu inicjatorów biegów dużych i średnich, jeśli organizatorami były szkoły  – zdalne nauczanie również wielu z nich przeszkodziło w realizacji projektu. Dostaliśmy też wiele sugestii od biegaczy z prośbami aby nie łączyć realizacji biegu z okresem szczepień, gdyż wiele osób celowo alienuje się w tym czasie z wydarzeń społecznych, aby zminimalizować ryzyko zachorowania a tym samym uniemożliwienia korzystania z programu szczepień. Takie zachowawcze postawy wpływały też na frekwencję. Najważniejszym powodem przesunięcia była nasza wspólna troska o bezpieczeństwo uczestników biegu, którym przy wysokiej skali zakażeń ryzykować nie możemy. 

Najlepszym rozwiązaniem było połączenie Tropem Wilczym z wydarzeniem tematycznie bliskim, angażującym lokalne środowiska. 15 sierpnia jest takim dniem.  Bieg może być elementem obchodów Święta Wojska Polskiego, pomocną w organizacji tego dnia może być współpraca z lokalnymi garnizonami. Święto Wyklętych jest świętem polskiego wojska, bohaterów noszących polski mundur –  dla wielu z Państwa połączenie świętowania dwóch wydarzeń w jednym dniu jest sporym ułatwieniem. Święto Niezłomnych bohaterów naturalnie wplata się również w uroczystości dożynkowe, daje szansę na piękne podkreślenie znaczenia ofiary bohaterów walczących o wolną polska ziemię – dziś tak obficie odpłacającą swoimi płodami.  Dla wielu z Państwa połączenie biegu ze świętem Maryjnym jakie mamy 15 sierpnia będzie też okazją do podkreślenia znaczenia Maryi jako wybranej przez Niezłomnych patronki ich cnót, wielu z nich nosiło zawsze przy sobie właśnie Maryjne ryngrafy. (…)”.

 

Mamy nadzieję, że spotka się to z Państwa zrozumieniem i zobaczmy się 15 sierpnia w Pierwoszynie na naszym Biegu.

Przypominamy, że trwają zapisy na stronie: https://elektronicznezapisy.pl/event/5523/strona.html