W dniach 2-7 czerwca br. delegacja z gminy Kosakowo wraz z drużynami U-15 i U-13 Sztormu Kosakowo uczestniczyła w wyjeździe do partnerskiej gminy Gonneville-la-Mallet w Normandii. Wyjazdowi przyświecał podwójny cel: przedłużenie partnerskiej umowy oraz sportowy udział w międzynarodowym turnieju piłkarskim.

Pierwsze zadanie stało się udziałem oficjalnej delegacji w składzie: Wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, dyrektor Biblioteki Publicznej Anna Paturej, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Borek, z kolei za drugie zadanie odpowiedzialny był sztab trenerski wraz z młodymi piłkarzami ze Sztormu. Nad całością czuwał nasz największy gminny frankofil, inicjator wielu wielopłaszczyznowych działań w ramach współpracy międzynarodowej naszej gminy, a zarazem specjalista ds. Seniorów i współpracy z gminami partnerskimi dr Karol Dettlaff, który poza funkcjami służbowymi pełnił również rolę tłumacza.

Zarówno delegacja z urzędu, jak i piłkarska została przyjęta w niezwykle serdeczny sposób. 4 czerwca br. Mer Gonneville-la-Mallet Hervé Lepileur oraz Wójt gminy Kosakowo Marcin Majek podpisali przedłużenie Umowy Partnerskiej między gminami na kolejne pięć lat. Dotychczasowa bardzo owocna współpraca, której fundamenty postawili już ponad dziesięć lat temu członkowie Chóru Morzanie, odbywała się na wielu płaszczyznach: kulturalnej, rolniczej, sportowej czy senioralnej. Późniejsze lata znaczone przez pandemię nieco ograniczyły kontakty międzynarodowe. Przedłużenie umowy umożliwi dalszą kontynuację i rozwój relacji partnerskich między zaprzyjaźnionymi gminami.

Znakomicie spisały się także nasze młodzieżowe drużyny piłkarskie prowadzone przez trenerów: Bartosza Lewandowskiego (U-15) i Michała Michalskiego (U-13). Młodsi dosłownie otarli się o podium, zajmując po pierwszym dniu rozgrywek drugie miejsce z czterema zwycięstwami, dwoma remisami i jedną zaledwie porażką. Świetną passę zakończył niestety mecz ćwierćfinałowy, przegrany przez naszą ekipę w pechowych okolicznościach dopiero w serii rzutów karnych. W końcowej klasyfikacji nasze zespoły zajęły ostatecznie miejsca szóste (U-13) i ósme (U-15).

Funkcje służbowe oraz emocje sportowe nie ograniczyły czasu spędzonego przez delegację w Normandii na tyle, by uczestnicy wyjazdu nie mieli okazji zobaczyć słynnych wybrzeży Étretat – prawdziwej mekki impresjonistów, poetów i muzyków, dzięki czemu zapierające dech w piersiach widoki stały się również udziałem reprezentacji naszych instytucji i sportu juniorskiego.

Szczególne podziękowania stronie francuskiej za wspaniałe ugoszczenie delegacji z gminy Kosakowo należą się: Merowi oraz radnym Gonneville-la-Mallet, klubowi sportowemu Cap de Caux, jak również wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w wydarzenie. Wyjątkowe podziękowania należą się Beacie Teil, Polce mieszkającej w pobliskiej miejscowości, która w sposób szczególny wsparła organizację wizyty przedstawicieli gminy.