Na scenie letniej w Mechelinkach wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z dyrektorem Kosakowskiego Centrum Kultury Tomaszem Świerczem przecięli w dniu 13 sierpnia br. wstęgę, inicjując trzydniowe świętowanie Dni Gminy Kosakowo. Na ręce wójta zostały przekazane „skrzydła kultury” jako symbol przejęcia przez nią najbliższych kilkudziesięciu godzin w gminie Kosakowo. W sobotnie popołudnie w Mechelinkach odbył się koncert Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo oraz występ Teatru Muzycznego Hals.

W niedzielę 14 sierpnia br. Dni Gminy Kosakowo tradycyjnie przyciągnęły pod kosakowską górkę rzeszę mieszkańców i turystów oraz wszystkich miłośników dobrej zabawy i muzyki. W tym roku podczas muzycznego maratonu wystąpił zespół Reymond, Zalia oraz gwiazda wieczoru – zespół Łzy, na których koncert ze sceny osobiście zaprosili wójt Marcin Majek oraz zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki wraz z prowadzącą Anną Grzymkowską.


Tegoroczny skład koncertu uzupełnili jeszcze utalentowani młodzi artyści z sekcji wokalnej Kosakowskiego Centrum Kultury oraz dwie muzyczne niespodzianki – wokalistki Anna Wolna oraz Klaudia Groth, które swoją pasję i talent rozwijały m.in. w Kosakowie. Do tańca zebraną publikę porwał instruktor zumby Sławomir Jamiołkowski i jego zumbowa rodzinka w myśl hasła „No stres only smile”.


Podczas obchodów Dni Gminy w pobliżu placu koncertowego stworzono  specjalne strefy dla uczestników wydarzenia. Obok występów na scenie zorganizowana została bezpłatna strefa zabawy dla dzieci, która cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem najmłodszych uczestników imprezy przez cały czas jego trwania. Ponadto utworzona została strefa wystawców, na której swoje wyroby zaprezentowały lokalne firmy oraz gastronomiczna z food truckamii. Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła przez cały dzień, co w wydarzeniach plenerowych stanowi istotny element dobrej zabawy.

Z kolei poniedziałek 15 sierpnia przyniósł tradycyjny, jubileuszowy XXV Festyn Kaszubski w Rewie na Szperku, który rozpoczął się przemarszem z Orkiestrą Dętą Gminy  Kosakowo oraz polową mszą św. częściowo odprawioną w języku kaszubskim. Przewodniczył jej kanclerz archidiecezji  gdańskiej Rafał Dettlaff, proboszcz parafii w Pierwoszynie. Homilię wygłosił  ks. Jan Grzelak, proboszcz kosakowskiej parafii. 

fot. STykówka S.Tomaszewska

Festyn pod krzyżem, na placu tuż obok Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza otworzyli wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz ze starostą  powiatu puckiego Jarosławem Białkiem i prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Danutą Tocke. Całość poprowadził Piotr Lessnau. Na scenie wystąpiły zespoły: Kaszubski Kwintet Akordeonowy, Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo, Jantarki, Dębogórskie Kwiatki, Zespół  Kosakowianie, Koleczkowianie, After Party i Szwagry. W trakcie festynu odbył się konkurs na rzut głazem o tytuł Króla Stolema – olbrzyma z kaszubskich legend.. Zwycięzcą został  Karol Gębski, który rzucił na odległość 11,10 m i otrzymał statuetkę Stolema oraz certyfikat. Wieczorem odbył się pokaz ogni. Pieniądze zebrane podczas licytacji trafiły do rodziców 1,5-rocznego Leosia zbierającego środki na implant do ucha i operację jego rekonstrukcji w USA.