2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Choć od uchwalenia tego młodego święta państwowego upłynęło zaledwie 16 lat, tradycja wywieszania biało – czerwonych barw szybko zakorzeniła się w naszej społeczności. Urzędy, instytucje, aleje, ulice i prywatne posesje mienią się narodowymi barwami, upamiętniając wydarzenia obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w 1792 roku. Właśnie wtedy po raz pierwszy manifestowano pod biało – czerwoną, zaś oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku.

Zachęcamy gorąco wszystkich mieszkańców, aby w dniu 2 maja zawiesić biało – czerwoną flagę na balkonie, w oknie, w ogrodzie, przed domem – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – To wyraz naszego przywiązania do barw narodowych, przejaw patriotyzmu, a zarazem pewien symbol wspólnoty. Pamiętajmy przy tym, aby deklarując naszą więź z biało – czerwoną, uszanować nasze narodowe symbole.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zapowiada kolejne ważne święto w polskim kalendarzu narodowych uroczystości. Trzeciego Maja obchodzić będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki Konstytucja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie.

Konstytucja 3 maja jest dziełem m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego oraz Stanisława Małachowskiego. Autorzy, zainspirowani założeniami Monteskiusza, postanowili wprowadzić trójpodział władzy (na uchwałodawczą, wykonawczą i sądowniczą).

Na jej mocy zlikwidowano tzw. złotą wolność szlachecką, czyli swobody i przywileje przysługujące szlachcie. Konstytucja zrównała politycznie mieszczan i szlachtę. Co ważne, zniosła uciążliwe dla prac Sejmu liberum veto, a także wolną elekcję.

Niech się święci 3 maja!!!