Pomaganie jest dziecinnie proste! Takim hasłem zachęcał Jurek Owsiak do pomocy najmłodszym, potrzebującym nowoczesnego sprzętu medycyny zabiegowej. 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, a w sztabie Kosakowo dla Orkiestry na koncie mamy aż 40 tysięcy złotych! Dziękujemy za wielkie serca wszystkim mieszkańcom, którzy podczas ubiegłej niedzieli, 12 stycznia, w Suchym Dworze bawili się, śpiewali i tańczyli, ale przede wszystkim włączyli się w falę pomocy dla chorych dzieci.

To była niedziela pełna wrażeń i samych pozytywnych emocji – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – W sztabie WOŚP Kosakowo dla Orkiestry, zlokalizowanym w Suchym Dworze na terenie Jaworowego Klubu Sportowego, spędziliśmy fantastyczne popołudnie i wieczór, wypełnione muzyką i zabawą dla młodszych i starszych. Zagraliśmy dla dzieci razem z Jurkiem Owsiakiem, a podsumowanie akcji wygląda imponująco – mamy na koncie 40 tysięcy złotych. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy licznie przybyli na 28. finał WOŚP, gratuluję organizatorom, artystom występującym na scenie oraz trenerom za ciekawe pokazy, a także wszystkim, którzy włączyli się charytatywnie w akcję pomocy dla chorych dzieci.

Sztab Kosakowo Dla Orkiestry w tym roku zorganizowany został przez Jaworowy Klub Sportowy oraz Kosakowskie Centrum Kultury, pod patronatem Wójta Gminy Kosakowo. W odróżnieniu od ubiegłego roku, organizatorzy uzyskali możliwość utworzenia własnego sztabu WOŚP, dlatego po raz pierwszy gmina Kosakowo samodzielnie zagrała z Orkiestrą Jurka Owsiaka.

W niedzielę, 12 stycznia finał wystartował o godzinie 15. Scena w hali Jaworowego Klubu Sportowego gościła kolejno zespoły i solistów. Byli aktorzy z Teatru Komedii Valldal z Gdyni, Młode Talenty, kabaret Papa Kaśki. Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo zagrała oficjalny hymn WOŚP, a o regionalne akcenty zadbały Zespół Kosakowianie i Chór Morzanie. Mocniejsze brzmienia zaprezentowały zespoły Mozaika, Reymond oraz Czytała Krystyna Czubówna, a solowy występ Ani Wolnej wprawił publiczność w melancholijny nastrój.

Równocześnie, cała hala przepełniona była animacjami dla najmłodszych. Dzieci rysowały orkiestrowe serduszka, grały i bawiły się, odwiedzały strefę czytelniczą Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo, puszczały baloniki napełnione helem.

Pokazy zumby oraz sztuk walki w wykonaniu klubów judo, karate i krav magi rozruszały uczestników i zachęcały do aktywności fizycznej. O zdrowie można było też zadbać w punktach medycznych, oferujących podstawowe badania pod opieką pielęgniarek.

Nie mogło zabraknąć punktów gastronomicznych, które oferowały ciepłe i zimne przekąski, były ciasta, domowy chleb ze smalcem, oczywiście kawa i herbata.

Najważniejsze było kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Datki trafiały do puszek wolontariuszy, pochodziły z opłat za wszystkie oferowane poczęstunki oraz za przedmioty kupowane w sklepiku WOŚP, a także z zabawy „kto da więcej”, gdzie wiele przekazanych cennych przedmiotów zmieniło właścicieli za pokaźne kwoty złotówek.

Kulminacyjnym punktem 28. finału WOŚP Kosakowo dla Orkiestry był koncert Tymona Tymańskiego z zespołem, który wykonał utwory Grzegorza Ciechowskiego, a punktualnie o 20, nad gminą Kosakowo rozbłysło Światełko do Nieba. W podziękowaniu za wielkie serca wszystkich uczestników finału, przed powrotem do domów, każdy poczęstował się okazałym tortem w kształcie czerwonego logo WOŚP.