Słoneczny październikowy poranek, w budynku kosakowskiej Biblioteki odświętny nastrój, a wystawa młodzieżowych prac plastycznych każe nam się domyślać, że tematem przewodnim finałowego spotkania projektu kulturalno-oświatowego „koMOCje POZYTYWNIE”, które zaplanowano na godz. 9, będą emocje w różnej postaci, z nastawieniem jednak na ich pozytywny wydźwięk. Zaproszeni goście, w tym Wójt Gminy Kosakowo, Dyrektorka Biblioteki, partnerzy projektu z Instytutu Kultury Miejskiej z niecierpliwością czekają na projektową kropkę nad i – zapewne twórczą, pomysłową oraz pełną emocji. Jak cały projekt. 

Godzina 9 mija i… nic. Uczestników projektu nie ma. Takiej niespodzianki nikt się nie spodziewał. Spieszymy uspokoić jednak naszych czytelników – doszło do niewielkiego nieporozumienia „komunikacyjnego” i autobus, na który udawali się uczniowie wraz z opiekunami, dosłownie uciekł im sprzed nosa. Zamiast krótkiej autobusowej wycieczki szkolna młodzież przybyła na spotkanie spacerem – z pożytkiem dla zdrowia i… emocji.

Co do tych ostatnich, czyli emocji właśnie, to dopowiedzieć koniecznie trzeba, że w momencie przekraczania zawsze gościnnych progów kosakowskiej książnicy nie uświadczyło się żadnych negatywnych. I spóźnienie w sumie nie było wcale takie duże. Finał wystartował z tym większym „przytupem”.

Uczniowie klasy 8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu przez trzy tygodnie uczestniczyli w nietypowych zajęciach prowadzonych przez Justynę Sudzik, prezes Fundacji Przytulny Domek, pomysłodawcę i koordynatora projektu, psycholog Monikę Wittmann oraz teatrologa dr. Karola Dettlaffa. W czasie warsztatów młodzi ludzie uczyli się właściwie rozpoznawać i oswajać emocje, zapoznawali się ze sztuką pozytywnego myślenia, empatii i interakcji z innymi. Było warto.

Finał upłynął – jak na finał tego typu projektu przystało – w klimacie stanowiącym melanż widowiskowości i refleksyjności, multimedialnych prezentacji oraz osobistych zwierzeń.
A nade wszystko podziękowań – bez nich ani rusz. Gościem specjalnym była Róża Ptaszyńska, ratownik i opiekun medyczny, osoba o niezwykłych pasjach i z ogromnym pragnieniem pomagania innym.

Mam taką filozofię życiową, by zawsze starać się myśleć pozytywnie – podsumował i apelował Wójt Gminy Kosakowo Marcin MajekTo naprawdę bardzo pomaga w życiu, w kontaktach z innymi ludźmi. I do tego właśnie was wszystkich dzisiaj zachęcam. Bądźmy pozytywni w swoich działaniach i słowach, bo pozytywność jest naprawdę bardzo zaraźliwa. I bardzo jej wszyscy potrzebujemy. A wówczas marzenia naprawdę się spełniają.

Projekt realizowany był w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem Programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.