W dniach 31 maja ─ 1 czerwca 2019 roku roku odbyło się drugie w nowej kadencji spotkanie Forum Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów Pomorza. Tym razem przewodniczący spotkali się na terenie powiatu Chojnickiego w Charzykowach. Radę Gminy Kosakowo reprezentowali – Przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński i Wiceprzewodniczący Adam Fajks.

Radni mieli możliwość czerpania wiedzy od eksperta, dr Rafała Budzisza, specjalizującego się w zakresie: prawa samorządu terytorialnego, prawa urzędniczego, prawa pracy w samorządzie terytorialnym, etyki pracownika samorządowego. Poprowadził on panele szkoleniowe poświęcone uprawnieniom kontrolnym rady i poszczególnych radnych, oraz rozpatrywanie raportu o stanie jednostki samorządowej i udzielanie wotum zaufania organowi wykonawczemu. W trakcie spotkania nie brakowało polemiki, która rzuciła nowe światło na wiele ważnych kwestii.