W dniach 16-22 czerwca br. odbędą się Gdańskie Dni Kaszubskie, celem których jest przybliżenie kaszubskiej kultury czy historii oraz umożliwienie uczestnikom zapoznania się z jedynym i wyjątkowym w skali kraju językiem regionalnym – kaszubskim. Event organizowany jest w związku z przypadającą 110-tą rocznicą zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku.

W dniach 16-22 czerwca na gdańskiej Ołowiance odbędzie się największe kaszubskie wydarzenie w Gdańsku, które Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie organizuje w związku z 110-tą rocznicą zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku. Celem wydarzenia jest przybliżenie kaszubskiej kultury, historii, tradycji oraz umożliwienie uczestnikom zapoznania się z jedynym i wyjątkowym w skali kraju językiem regionalnym – kaszubskim. Gdańskie Dni Kaszubskie mają przybliżyć i uwypuklić kaszubską tkankę miasta w jego wielokulturowej tożsamości. Wydarzenie to będzie okazją do kompleksowego zanurzenia się w unikalną, żywą kulturę kaszubską. Przybyli goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, historię, literaturę, regionalne rękodzieło, nauczą się podstawowych zwrotów języka regionalnego, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna.

W ramach kaszubskiego festiwalu muzycznego na scenie zlokalizowanej na gdańskiej Ołowiance (a dokładniej na parkingu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina) wystąpią zespoły i muzycy kaszubscy tacy jak: ZPiT Sierakowice, ZPiT Kościerzyna, Zespół Drëszë, Akademia Głosów Tradycji, Katarzyna Chrul, Kaszubska Orkiestra Rybacka oraz Kapela Begebenheit. W przerwie pomiędzy występami na scenie odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, literatami i znawcami regionalnej historii, które stworzą kulturalne “Ogrody literatury”.

Oprócz muzycznej warstwy tego eventu odbędzie się Jarmark Kaszubski (gdzie będzie można poznać i zakupić regionalne produkty i przysmaki), warsztaty dla najmłodszych (malowanie wzorów kaszubskich, plecenie kwiatów, nauka kaszubskich tańców), wystawa plenerowa poświęcona wybitnym Kaszubom związanych z Gdańskiem oraz spacery śladami kaszubskimi po Gdańsku. Również w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich zaplanowano organizację konferencji z okazji 110-ej rocznicy zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku, które stworzyli bardzo dobrze wykształceni przedstawiciele inteligencji kaszubsko-pomorskiej mający za główny cel rozwijanie programu ideowego ruchu kaszubsko-pomorskiego i przygotowanie kadr do działalności wśród Kaszubów. Kontynuatorem idei Młodokaszubów jest obecnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

We wtorek 21 czerwca wystąpi luzińska grupa teatralna z sztuką „Ścinanie Kani” nawiązującą do ważnego kaszubskiego obrzędu, który odbywa się w wielu miejscach regionu w okolicach daty letniego przesilenia. W tych dniach odbędzie się również internetowa premiera filmu pt. „Kaszubi w Gdańsku cz.4 – Oliwa” – jest to seria dokumentalna, w której prezentowane są kaszubskie ciekawostki historyczne z poszczególnych dzielnic grodu Neptuna.

Ideą pomysłu jest również pokazanie tradycji rybołówstwa jaką kultywowali w Zatoce Gdańskiej kaszubscy rybacy. Stąd pomysł na realizację imprezy pt. „Fischmarkt w Gdańsku”. Działanie to stanowi nawiązanie do wielowiekowej tradycji targu rybnego w Gdańsku sięgającej XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili tu tradycyjnymi łodziami – pomerankami złowione przez siebie ryby. W ramach targu rybnego zaplanowano inscenizację historyczną (przypłynięcie łodzi rybackich, przemarsz rybaków transportujących połów na taczkach, w koszach czy skrzyniach, wyładunek ryb na nabrzeże, pokaz targu – sprzedaży ryb w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi), organizację tradycyjnej chaty rybackiej (z oryginalnym wyposażeniem, narzędziami rybackimi z epoki) oraz pokazy rzemiosła rybackiego (naprawy sieci, pokazy tradycyjnego szkutnictwa, pokazy bednarskie, pokaz tradycyjnego wędzenia ryb).

Zapraszamy wszystkich chętnych do poznania kaszubskiego świata, zagłębienia się w tradycyjną kulturę regionu oraz odkrycia własnych pomorskich korzeni do Gdańska w dniach 16-22 czerwca!