Elektroodpady obejmują zarówno sprzęt elektroniczny, jak i elektryczny, zawierający szkodliwe substancje, m.in. rtęć, ołów czy kadm.
Dotyczy to zarówno małych urządzeń, takich jak telefony, żarówki (z wyłączeniem zwykłych), świetlówki, baterie, czy powerbanki, jak
i większych sprzętów RTV i AGD. Tego typu urządzeń nie można wrzucać do kosza na odpady zmieszane.
Mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można dostarczać do dedykowanego punktu zbiórki, jakim jest PZON (Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych), znajdujący się w Kosakowie przy ul. Chrzanowskiego 44.
Punkt czynny jest: poniedziałek, środa – 15:30-18:30, sobota – 8:00-12:00.
Małe elektroodpady, takie jak żarówki czy baterie, można wrzucić do specjalnych pojemników, które znajdują się w wielu sklepach. Pojemnik na baterie znajduje się również w siedzibie Urzędu Gminy Kosakowo.
Przeterminowane leki można wrzucać do specjalnego pojemnika, który znajduje się w Przychodni NZOZ Kosakowo.
Jeśli chodzi o większe urządzenia (m.in. lodówki, telewizory, pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne) można bezpłatnie skorzystać z usług Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, które oferuje ich odbiór bezpośrednio z domu. Sprzęt musi być kompletny. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie: 58 624 66 11 lub 609 045 410.
Podczas zakupu nowego sprzętu elektronicznego, możliwe jest zwrócenie starego urządzenia w sklepie – sprzedawcy mają obowiązek je przyjąć.