18 listopada podczas gali zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Gdańsku wójt gminy Kosakowo Marcin Majek odebrał nagrodę, którą przyznano naszej gminie w Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2021. W kategorii gminy wiejskie zajęliśmy trzecie miejsce, na drugim uplasowała się gmina Kolbudy, a na pierwszym gmina Pruszcz Gdański.

Celem Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. W ramach tego przedsięwzięcia ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Udział w rankingu jest bezpłatny dla gmin.

Miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i w swoim zamyśle mają przedstawiać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.

Gminy nagradzane są w następujących kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi, również w kategorii: lider wspierania aktywności obywatelskiej oraz lider wspierania rozwoju pracowników JST.

 

Laureaci Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2021

Liderzy województwa pomorskiego:
1. Gmina Miasto Krynica Morska
2. Gmina Jastarnia
3. Gmina Miejska Łeba
4. Gmina Władysławowo
5. Gmina Miejska Pruszcz Gdański

Liderzy – gminy miejskie:
1. Gmina Miasto Krynica Morska
2. Gmina Miejska Łeba
3. Gmina Miejska Pruszcz Gdański
4. Gmina Miasto Ustka
5. Gmina Miasto Puck

Liderzy – gminy miejsko-wiejskie:
1. Gmina Jastarnia
2. Gmina Władysławowo
3. Gmina Żukowo
4. Gmina Bytów
5. Gmina Nowy Dwór Gdański

Liderzy – gminy wiejskie:
1. Gmina Pruszcz Gdański
2. Gmina Kolbudy
3. Gmina Kosakowo
4. Gmina Stare Pole
5. Gmina Pszczółki

Liderzy powiatowi:
Gmina Trzebielino (bytowskiego)
Miasto Chojnice (chojnickiego)
Gmina Miejska Człuchów (człuchowskiego)
Gmina Żukowo (kartuskiego)
Gmina Miejska Pruszcz Gdański (gdańskiego)
Gmina Miejska Kościerzyna (kościerskiego)
Gmina Miejska Łeba (lęborskiego)
Miasto Kwidzyn (kwidzyńskiego)
Gmina Stare Pole (malborskiego)
Gmina Miasto Krynica Morska (nowodworskiego)
Gmina Jastarnia (puckiego)
Gmina Miasto Ustka (słupskiego)
Gmina Miejska Starogard Gdański (starogardzkiego)
Gmina Miejska Tczew (tczewskiego)
Gmina Miasto Reda (wejherowskiego)
Miasto i Gmina Sztum (sztumskiego)

Lider wspierania aktywności obywatelskiej
Gmina Liniewo

Lider wspierania rozwoju pracowników JST
Gmina Choczewo