We wtorek, 19 maja, w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie włodarzy: Gdyni –prezydent Aleksandry Kosiorek, Sopotu – prezydentki Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim oraz wójt Gminy Kosakowo Euniki Niemc – inicjujące procedurę przyjęcia uchwał i podpisania nowych porozumień pomiędzy Gdynią, Sopotem i Gminą Kosakowo w sprawie przejęcia zadań z zakresu organizacji publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej. Po podpisaniu nowych porozumień planowane jest powierzenie obsługi wszystkich gdyńskich linii komunikacyjnych w Sopocie i niemal wszystkich linii w gminie Kosakowo skonsolidowanej gdyńskiej spółce komunalnej. Porozumienia te mają obowiązywać od 1.01.2027 r. do 31.12.2036 r.

 

 

– To ważny krok w kierunku budowy nowoczesnego, spójnego i bardziej ekologicznego systemu transportu publicznego w całej metropolii. Dzięki współpracy Gdyni, Sopotu i gminy Kosakowo mieszkańcy zyskają lepszą jakość usług, nowoczesny tabor i większy komfort codziennych podróży. Połączenie gdyńskich spółek przewozowych i konsolidacja obsługi komunikacji miejskiej pozwoli nam również skuteczniej planować rozwój transportu i inwestować w rozwiązania przyjazne środowisku – powiedziała prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

– Sopot od lat stawia na zrównoważony transport i konsekwentnie rozwija ekologiczne formy komunikacji miejskiej. Nowe porozumienie oznacza dla mieszkańców realną poprawę jakości podróżowania – przede wszystkim dzięki nowym autobusom elektrycznym i dalszemu ograniczaniu emisji spalin, co jest szczególnie istotne dla miasta, które przecież jest też uzdrowiskiem. To także przykład dobrej współpracy samorządów, które wspólnie dbają o potrzeby mieszkańców – oświadczyła prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

– Dla gminy Kosakowo to jedna z najważniejszych inwestycji w transport publiczny ostatnich lat. Dynamiczny rozwój naszej gminy sprawia, że mieszkańcy oczekują nowoczesnej, niezawodnej i komfortowej komunikacji z Gdynią i całym regionem. Wprowadzenie nowych elektrobusów oraz zwiększenie jakości obsługi linii to nasza odpowiedź na te potrzeby i kolejny krok w stronę nowoczesnej, przyjaznej mieszkańcom mobilności – powiedziała wójt gminy Kosakowo Eunika Niemc.

W wyniku realizacji porozumień, nie później niż od dnia 1 października 2027 r. co najmniej 35 autobusów, w tym 18 obsługujących Sopot i 17 gminę Kosakowo, będzie wyprodukowanych w roku 2027 r. Z tych pojazdów aż 30 będzie elektrycznych – 13 do obsługi Sopotu i wszystkie 17 do obsługi gminy Kosakowo.

Specjalnie w tym celu zostaną zakupione następujące pojazdy:
1. do obsługi Sopotu:
• 5 spalinowych standardowych – na linię 187 (elektrobusy są zbyt wysokie do przejazdu tunelem pod placem Przyjaciół Sopotu);
• 9 elektrycznych standardowych – na linię S;
• 4 midibusy elektryczne – na linie 144, 185 i 244;

2. do obsługi gminy Kosakowo:
• 7 elektrycznych standardowych – na linie 86, 135, 165 i N65;
• 10 elektrycznych przegubowych – na linie 146 i 173.

Warto dodać, że Sopot obsługują także trolejbusy, na liniach 21, 31 i 181, a do obsługi linii 194 do Suchego Dworu w gminie Kosakowo już w czerwcu 2026 r. wprowadzonych zostanie 8 przegubowych elektrobusów zakupionych przez PKA sp. z o.o. w Gdyni.

Gdyńskie linie w Sopocie i gminie Kosakowo czeka więc już w najbliższym czasie największa od lat modernizacja taboru.

Samo podpisanie porozumień musi zostać poprzedzone przyjęciem uchwał rad poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. W Gdyni podjęcie uchwał zaplanowano w dniu 27 maja, w Sopocie – w dniu 28 maja, a w gminie Kosakowo – w dniu 11 czerwca.

 

 

fot. Dorota Patzer i Sławomir Okoń