W piątek 23 września br. odbyły się I Pomorskie Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego w kaszubskich Wdzydzach. Rywalizacja była wyjątkowa, bo zrzeszała żeglarzy z całego województwa, którzy płynęli na jednakowych jachtach zakupionych w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na 100 lecie zaślubin Polski  z morzem”.  Na wdzydzkim jeziorze nie zabrakło godnej reprezentacji żeglarskiej z gminy Kosakowo – cztery łodzie z sportowcami z Yacht Clubu Rewa oraz Portu Mechelinki zaprezentowali świetną formę podczas pierwszego wyścigu. 

W piątkowy poranek o godz. 10:00 marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wraz z wójtem gminy Kościerzyna Grzegorzem Piechockim przywitali wszystkich samorządowców oraz reprezentacje przybyłe na regaty. Załogi z kosakowskich klubów sportowych wspierał zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki, który uczestniczył w wydarzeniu. Wśród członków załóg znalazły się dzieci i młodzież trenującą  na co dzień w kosakowskich klubach, w tym m.in. uczestnicy projektu Pomorskie Żagle Wiedzy-Partnerstwo Gminy Kosakowo.

Chwilę po godzinie 11:00 rozbrzmiał sygnał informujący o starcie wyścigu. I choć nasze załogi na co dzień doświadczenie zdobywają na Zatoce Gdańskiej, akwen wdzydzkiego jeziora opanowali wyśmienicie. Wśród pierwszych żeglarzy, na drugiej pozycji na mecie, znalazła się załoga z Yacht Clubu Rewa, a tuż za podium na czwartym miejscu uplasowała się ekipa ze Stowarzyszenia Port Mechelinki.

Regaty o Puchar Marszałka Wojewódzka Pomorskiego były wspaniałą rywalizacją, w której kosakowscy żeglarze udowodnili w jak dobrej są formie. Pomimo, że na co dzień nasi sportowcy trenują zupełnie na innym akwenie, to z powodzeniem opanowali wody wdzydzkiego jeziora. Wynik jest naprawdę imponujący tym bardziej, że w wyścigu startowały aż 32 załogi z całego woj. pomorskiego. Gratuluję tego wyniku i jestem dumny z naszych młodych sportowców. Ich dzisiejszy, jak i inne liczne sukcesy, są dowodem na to, w jak dobrej kondycji jest żeglarstwo w gminie Kosakowo – komentuje zastępca wójta gminy Kosakowo, Marcin Kopitzki.

Warto dodać, że uczestnicy regat zostali podzieleni na trzy grupy startowe: młodzieżowa I (grupa początkująca), młodzieżowa II (grupa zaawansowana) oraz oficjalne reprezentacje gmin.  W składzie załogi z kolei mogło znajdować się od 3 do 5 osób. Zawody zostały rozegrane zgodnie z przepisami regatowymi żeglarstwa World Sailing. Nasze załogi wystartowały w pierwszym wyścigu, w którym brały udział 32 łódki. Nad sportowcami czuwali instruktorzy z Yacht Clubu Rewa: Marcin Kuptz i Kacper Frąckowiak oraz ze Stowarzyszenia Port Mechelinki: Paweł Cherubin.

Wydarzeniu towarzyszył piknik edukacyjny na placu tuż przy Centrum Informacji Turystycznej obok wdzydzkiego jeziora. Był to kolejny punkt atrakcji szczególnie dla tych, którzy aktualnie nie uczestniczyli w rywalizacjach na wodzie. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom wiele atrakcji oraz poczęstunek. Całość wydarzenia była świetną formą integracji żeglarzy z województwa pomorskiego, wymiany doświadczeń i okazją do dobrej sportowej rywalizacji.

Dziękujemy naszym załogom Yacht Cub Rewa oraz Port Mechelinki za wspaniałą reprezentacje naszej gminy i serdecznie gratulujemy znakomitego wyniku.