Zmagania żeglarzy na wodzie to dosłowne wzloty i upadki, silny wiatr w porywach do 27 węzłów i testowanie sprzętu na granicy wytrzymałości. Lądowa część wydarzenia przyniosła zaś mnóstwo wiedzy i atrakcji za sprawą festynu „Eko Czysty Ocean”. Były zajęcia z recyclingu, segregacji odpadów  oraz pokazy filtrowania wody, a wszystko to w trosce o nasze naturalne środowisko. Ubiegły żeglarski weekend (14/15 września) w Mechelinkach dobry był więc dla każdego.

Regaty „latających łodzi” pod nazwą Mechelinki Katamaran Cup zadebiutowały w naszej gminie 14 i 15 września, pod patronatem Wójta Gminy Kosakowo – Marcina Majek i Stowarzyszenia Port Mechelinki. Już pierwsza edycja tych właśnie regat przyniosła mnóstwo emocji na wodzie i atrakcji na lądzie.

Bardzo wietrzna pogoda sprawiła wiele niespodzianek żeglarzom – informuje Marek Kunc, prezes Stowarzyszenia Port Mechelinki. – Ostatecznie zdołaliśmy rozegrać trzy sobotnie wyścigi, a ze względów bezpieczeństwa, niedzielną część regat byliśmy zmuszeni odwołać. Mimo to, myślę, że każdy z zawodników będzie dobrze wspominał pobyt w Mechelinkach, trudne ale sprawiedliwe warunki regatowe, wyjątkowo atrakcyjny akwen do żeglowania katamaranami i dobrą atmosferę.

Sobota (14 września), poza sportową rywalizacją, była też poświęcona na edukację ekologiczną. – Festyn pod nazwą „Eko Czysty Ocean”, który towarzyszył regatom, to wyraz naszej troski o środowisko naturalne – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Dzięki wsparciu animatorów z agencji EduFun, młodsi i starsi dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z recyclingiem, prawidłową segregacją odpadów, brali udział w pokazach filtrowania wody i innych eksperymentach, a w chwilach przerwy mogli puszczać okazałe mydlane bańki i bawić się przy muzyce na dmuchańcach.

Niecodzienną oprawę miała ceremonia wręczenia nagród dla zawodników uczestniczących w I Regatach Mechelinki Katamaran Cup. W niedzielę o godzinie 15, wszyscy żeglarze spotkali się w Winnicy Nawrot, przy ulicy Klifowej 17, gdzie odbywał się II Festiwal Ryby i Wina. Goście festiwalu i wszyscy żeglarscy kibice kolejno oklaskiwali laureatów, którym nagrody wręczał Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo wspólnie z prezesem Stowarzyszenia Port Mechelinki.

Gratulujemy wszystkim załogom, a dla porządku przedstawiamy zdobywców podium w dwóch klasach regatowych:

HC 16:

1.Zuzanna Szadziul/Szymon Cierzan Klub Żeglarski UKS Navigo

2.Tomasz Mostowski/Marta Mostowska Sail&Ski Klub

3.Paweł Pepliński/Natan Hetmańczyk – Port Mechelinki

A-class:

1.Andrzej Senkus – UKS NAVIGO

2.Seweryn Krajewski – UKS NAVIGO

3.Marek Saj Yacht Klub Stal Gdynia