Z okazji Światowego Dnia Turystyki, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznał coroczne nagrody w dziedzinie rozwoju turystyki na Pomorzu. Wśród laureatów tegorocznej edycji nagród znalazł się Janusz Frąckowiak, który otrzymał wyróżnienie Osobowość Roku. Kapituła konkursowa doceniła jubileuszowe 10 lat pracy na rzecz rozwoju Yacht Clubu Rewa, wskazała również na nieustanną troskę laureata o propagowanie idei żeglarstwa województwa pomorskiego. Gratulujemy!

Gala wręczania nagród promotorom pomorskiej turystyki w 2020 roku wyjątkowo trafiła wyłącznie do przestrzeni wirtualnej. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, tegoroczni laureaci nagrody otrzymają podczas kolejnej edycji wydarzenia, która we wrześniu 2021 r. zostanie zorganizowana w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Ten rok jest rokiem szczególnym, w którym pandemia w znaczący sposób zadała cios usługom turystycznym. Wiele przedsiębiorstw boryka się z poważnymi problemami finansowymi, wiele z nich walczy o przetrwanie i utrzymanie się na rynku. Ale też pandemia pokazała, jak wiele firm potrafi się znaleźć w trudnej sytuacji i przyciągnąć turystów z Polski i zagranicy do naszego regionu. Możemy być z tego dumni – podkreślił w internetowym wystąpieniu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Symbolicznie marszałek wręczył nagrodę Gryfa Pomorskiego. Statuetkę otrzymał Bogdan Gałązka – szef kuchni i restaurator specjalizujący się w kuchni średniowiecznej, od 2007 do 2020 r. współwłaściciel restauracji Gothic na zamku w Malborku, zdobywca tytułu Szef Kuchni Tradycyjnej 2019 Żółtego Przewodnika „Gault&Millau”, autor książek kulinarnych, m.in. „Smak Gothicu” i „Kuchnia wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Malborku”, pasjonat historii, a także przewodnik po zamku krzyżackim w Malborku.

Nagroda główna Osobowość Roku – Janusz Frąckowiak

Inicjator wielu programów oraz projektów szkoleniowych i infrastrukturalnych w województwie pomorskim, służących rozwojowi polskiego żeglarstwa. Inicjator poszerzenia projektu Pętli Żuławskiej o Zatokę Gdańską. Doprowadził do budowy bosmanatu i przedłużenia pomostu w Rewie oraz utworzenia drużyny ratowniczej SAR. Laureat Nagrody Wójta Gminy Kosakowo 2013, zdobywca tytułu Pomorski Nauczyciel Żeglarstwa 2016.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia marszałka województwa pomorskiego

Wydarzenie roku – Nagroda główna: otwarcie tarasu widokowego na 32. piętrze Olivia Star

Innowacja w turystyce – Nagroda główna: Gdański System Konferencyjny; Wyróżnienie: System Identyfikacji Miejskiej w Sopocie

Oferta turystyczna – Nagroda główna: wystawa Witkacego w Białym Spichlerzu w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku; Wyróżnienie: festiwal Kulinarna Świętojańska w Gdyni

Inwestycja w turystyce – Nagroda główna: trasa rowerowa wzdłuż wybrzeża w Krynicy Morskiej

Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu działalności

 • 100-lecie powołania Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy – pierwszego polskiego muzeum nadmorskiego,
 • 95-lecie Muzeum w Lęborku,
 • 75-lecie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku,
 • 70-lecie Opery Bałtyckiej w Gdańsku,
 • 50-lecie Muzeum Gdańska,
 • 45-lecie Muzeum Archidiecezjalnego w Gdańsku,
 • 40-lecie Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim,
 • 20-lecie Muzeum Ziemi Usteckiej,
 • 15-lecie Muzeum Regionalnego Chata Kaszubska w Brusach-Jagliach,
 • 15-edycja Nagrody Literackiej Gdynia,
 • 10-lecie Rezerwatu Biosfery UNESCO Bory Tucholskie,
 • 5-lecie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.