Był stół pełen ziemniaczanych przysmaków, gry i zabawy dla maluchów oraz sportowa sztafeta z bulwą ziemniaczaną w dłoni. Autorzy przesympatycznych postaci wykonanych z wyjątkowo urodzajnych egzemplarzy tego warzywa zostali nagrodzeni, każdy mógł się sprawdzić w konkursie wiedzy o ekologii, a całe spotkanie umilała muzyka taneczna „na żywo”. Taki był sobotni (14 września) Dzień Ziemniaka w Kazimierzu. Gratulujemy organizacji i talentów plastycznych oraz kulinarnych!

Sobotnie popołudnie i wieczór (14 września) w Kazimierzu upływały pod znakiem ziemniaka. Mieszkańcy tradycyjnie spotkali się na zapleczu Świetlicy wiejskiej przy ulicy Majowej 21, aby wspólnie spędzić czas i bawić się, podczas corocznych obchodów święta tego smacznego warzywa.

Nie mogło więc zabraknąć kulinarnych akcentów. Każdy próbował przeróżnych potraw, których głównym składnikiem musiał być oczywiście ziemniak. Gotowany, pieczony i smażony, podawany w zupie, z sosem, czy zasmażką, a nawet „w mundurkach”.

Najmłodszym najwięcej radości przyniosły gry i zabawy, a także sportowa sztafeta. Oczywiście i w tym przypadku, z rąk do rąk zawodników wędrowały ziemniaczane bulwy, w miejsce tradycyjnej pałeczki sztafetowej.

Specjalnie na okazję sobotniego święta, dzieci z Kazimierza przygotowały plastyczne prace, wykonywane z najbardziej urodzajnych egzemplarzy „bohatera dnia”. Ludziki, stworki i zwierzaki były przesympatyczne, a wybór najlepszej pracy nie był łatwym zadaniem dla jurorów. Ostatecznie sołtys Kazimierza Grzegorz Flatau, w towarzystwie Wójta Gminy Kosakowo Marcina Majek zdecydowali, że w tym roku najlepszą pracę wykonała 5 – letnia Martynka Gloza. Dyplom i nagrody za II miejsce otrzymał Stasiu Miszewski (5 lat), a za trzecie Hubert Kaszuba (5 lat). Dyplomy i wyróżnienia trafiły do wszystkich autorów ziemniaczanych prac plastycznych.

O tym skąd ziemniak pochodzi, w jaki sposób znalazł się na naszych stołach i jakie ma walory smakowe – wszyscy uczestniczący w festynie mogli dowiedzieć się podczas konkursu wiedzy o ekologii, który przeprowadził Karol Dettlaff z UG w Kosakowie.

Tuż po konkursie, do tańca porwał wszystkich gospodarz terenu, a za sołtysem Kazimierza, na taneczną platformę powędrowali niemal wszyscy obchodzący tegoroczny Dzień Ziemniaka.